Realizm kuramı çerçevesinde Arap Baharı
Arab Spring within the frame of the theory of realism
  1. Tez No: 442723
  2. Yazar: FEYZA HİLAL KORALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
2010 yılında Ortadoğu'da ekonomik sorunların temelinde başlayan halk ayaklanmaları, bölge ülkelerinin uzun yıllar var olan diktatörlerinin devrilmesine ve bölgede demokrasiye bir adım atılmasına yol açmıştır. Arap Baharı olarak isimlendirilen bu halk ayaklanmaları, etkilediği ülkelerde demokrasiyi tesis edememiş ve ülkelerin devlet yapılanmalarını tahrip etmiştir. Bölgenin kurumsallaşamamış ülkelerinin devrilen diktatörlerinin ardında oluşan otorite boşluğu, kaosa neden olmuştur. Zayıflayan devlet yapılanmaları neticesinde oluşan kaos, dış güçlerin müdahalesine zemin hazırlamıştır. Dış güçlerin müdahil olmasıyla bölgesel düzeyde seyreden kaos, bölgede mevcut terör örgütlerinin güçlenmesine yol açmıştır. Terör örgütlerinin bölgede etkisinin artması ise; bölgede güvenlik sorununu maksimum seviyeye çıkarmış ve beraberinde göç sorununu getirmiştir. Devrim niteliği ile başlayan Arap Baharı, darbe ve iç savaşa evrilmiştir. Bu çalışmada tarihsel betimleyici tasarım yöntemi ile bölgede Arap Baharı sürecinden etkilenen ülkelerin zayıflayan devlet yapılanmaları incelenmiş ve bunun sonucunda, dış güçlerin artan etkileri olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2010, community uprising that is the main economical issue in Middle East led to the fall of dictators and led to a step to democracy. These uprising, that are named as Arab Spring, couldn't establish democracy in countries that are effected and it damaged the government structure the authority gap which is born after the fall of dictators of the not institutionalized countries led to a chaos. Chaos that is formed because of the weakening of government structures led to the intervention of foreign forces. With the inclusion of foreign forces, the chaos that was regional led to strengthening of the present terrorist groups in the area. İncrease of effects of terrorist groups in the area lifted the security issue in the area to the maximum level and created an immigration issue along with it. Arab Spring that started as a revolution evolved into a military coup and civil war. İn this study, in the extend of historical descriptive design with the method, the weakened government structures that are effected by the Arab Spring are inspected and as a result, we are of the opinion that foreign forces have increasing effects.