Veri madenciliği süreçleri ile tavuk yumurtalarında cinsiyet ayrımı yapılması
Chick sexing in chicken eggs with data mining process
  1. Tez No: 442727
  2. Yazar: CANAN TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada tavuklarda yumurta şekil indeksinin cinsiyet tespitinde etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Tavuk yumurtaları kuluçkadan çıktıktan sonra yapılan cinsiyet ayrımı aşamalarındaki iş yükü, horoz istifi sorunu gibi problemleri ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama safhasında Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde yetiştirilen ATAK-S hibrit ebeveynlerinden elde edilen hibrit yumurtalar kulanılmıştır. Toplamda 250 yumurta temin edilmiş ve bu yumurtaların 20 oC -24 oC sıcaklığındaki ortam koşulları sağlanıp endüstriyel kamera ile görüntüleri kaydedilmiştir. Görüntü alma ve ölçümlendirme işlemleri için PresencePLUS P4 Serisi endüstriyel kamera kullanılmış olup işlem sonunda yumurtalar numaralandırılmıştır. Numaralandırılan yumurtalar Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezi bünyesinde bulunan çiftlikte kuluçka makinelerine konulmuştur. Kuluçkadan çıkmaları için gerekli olan 21 günlük sürenin sonunda çıkan hibrit civcivlerin ATAK-S özellikleri dikkate alınarak cinsiyetleri belirlenmiştir. Kaydedilen görüntülerin numaraları ve elde edilen cinsiyetler veri tabanına eşleştirilerek kaydedilmiştir. Görüntü alımını takibe görüntü işleme teknikleri kullanılarak yumurtaların belirlenen şekil hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar excel tabloları olarak kaydedildikten sonra Weka için uygun veri formatlarına dönüştürülmüştür. Elde edilen veriler Weka programına aktarılmış, bu verilerin cinsiyeti belirlemedeki etkisini belirlemek için veri madenciliği sürecine sokulmuştur. Veri madenciliği süreci sonunda % 93 doğruluk oranı ile RandomForest algoritması dişileri 0 (sıfır) hata ile bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated effectiviness of chicken egg shape index on the determination of chicken cub sex. This thesis work intended to eliminate problems such as workload and cock stack during stage of gender determination after hatching chicken eggs. In the implementation phase of the research, hybrid eggs derived from ATAK-S parent hybrids grown in Ankara Poultry Research Institute were used. A total of 250 eggs were obtained, then incubated at 20-24 ° C temperature and images of the eggs recorded by industrial camera. Presenceplus P4 Series industrial camera was used for image processing and measuring operations. The egg were numbered after completing these operations. Numbered eggs were placed into hatching incubator at Suleyman Demirel University Agricultural Research Center. Determination of chicken cub gender was performed at the end of 21 days required for hatching by considering ATAK-S properties of chicks obtained after hatching. The number of recorded images and obtained genders were matched and recorded to the database. After receiving the image, calculations of determined egg shape data are made by using image processing techniques. The results of calculations were converted into the appropriate format for Weka after saving as excel spreadsheet data. The obtained data were transferred to Weka software, data was introduced into the process to determine its effectiveness forndetermining the gender. At the end of the process, RandomForest algorithm females were determined with 93% accuracy rate and zero error.