Veri madenciliği süreçleri ve karar ağaçları algoritmaları ile bir uygulama
Data mining process and an example with desicion tree algoritms
- Tez No: 433080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM ŞEHRİBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, veri madenciliği süreci, yöntemleri ve sınıflandırma yöntemleri altında yer alan karar ağaçları algoritmaları incelenmiştir. TÜİK tarafından her yıl düzenli olarak yapılan ve ilk defa 2013 yılında il düzeyinde yapılan Yaşam Memnuniyeti Araştırması B grubu mikro verileri kullanılarak karar ağacı algoritmaları IBM SPSS Modeler 14.2 programı üzerinde uygulama yapılmıştır. IBM SPSS Modeler 14.2 programında yer alan; C5.0 (ID3, C4.5), C&RT, CHAID ve QUEST algoritmalarının teorisi ile birlikte çalışma mantıkları anlatılmıştır. Bu algoritmaların farklılıkları ve ortak yönleri tez içerisinde belirtilmiştir. Yaşam Memnuniyeti araştırmasına ait ham verilerinin analizinde C&RT ve CHAID algoritması ile uygulamalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this research process of the data mining process, the methods of shuch and under the technical located desicion trees have been examined. Life satisfaciton is a research regularly conducted every year by TURKSTAT, firstly in province 2013. Group B of data making desicion tree algoritms with IBM SPSS Modeler 14.2 were used. C5.0 (ID3, C4.5), C&RT, CHAID and QUEST algorithms with the logic and the theory are described and is located in IBM SPSS Modeler 14.2. These algorithms are expressed in theses with both differences and common aspects. Applications with C&RT and CHAID algorithms to analyze the raw data of the Life Satisfaction survey were also conducted.