Tavşanlı (Kütahya) çevresinin hidrojeolojik-hidrojeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of hydrogeologic-hydrogeochemical properties of Tavsanli (Kutahya) and it's surroundings
- Tez No: 442726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Tavşanlı (Kütahya) çevresinin jeolojik, hidrolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma alanında Paleozoyik-Kuvaterner zaman aralığında farklı yaş ve litolojiye sahip kaya birimleri yüzeylemektedir. Bölgede en önemli yüzey suyu Orhaneli çayı, yeraltısuyu rezervuarları ise alüvyon, kireçtaşı ve tüf birimleridir. Bölgede yeraltısuyu seviyesi 1,5 m ile 25 m arasında değişmekte olup yeraltısuyu akımının ovanın doğusunda batıya doğru, ovanın güneyinde ise kuzeydoğuya doğru olduğu belirlenmiştir. Çalışma alanındaki su kayanaklarının hidrojeokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla, yüzey ve yeraltısuyu örneklerinin hidrojeokimyasal analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bölgedeki su kaynaklarının, Ca-Mg-HCO3, Mg-HCO3 ve Na-HCO3'lı sular fasiyesinde olduğu görülmektedir. Su kaynakları genel olarak I. su kalite sınıfında olmasına rağmen yüzey sularının nitrat azotu ve arsenik bakımından III ve IV. su kalite sınıfında; yeraltısularının ise pH, nitrat azotu, arsenik ve alüminyum parametreleri bakımından III ve IV. su kalite sınıfında yer aldığı belirlenmiştir.Su kaynaklarının analiz sonuçları TSE-266 ve WHO tarafından belirtilen içmesuyu limit değerleri ile karşılaştırıldığında genel olarak tüm su kaynakları As içeriği bakımından içilemez özelliktedir. Çalışma alanındaki su kaynakları sulama suyu olarak orta derecede kullanılabilir sular sınıflarında yer almaktadır. Sular kirlilik açısından değerlendirildiğinde, azot bileşikleri açısından belirgin bir kirlilik belirlenmemiştir. Ancak, tüm su örneklerinde yüksek As saptanmış olması ve T11 nolu örnekte ise As parametresinin yanı sıra Cd, Mn ve Al değerlerinin yüksek miktarlarda ölçülmesi su kaynaklarında ağır metal kirliliğinin olduğunu göstermektedir. Bu durumun, bölgede yer alan maden sahaları ile ilişkili kaya-su etkileşiminin bir sonucu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, geological, hydrological, hydrogeological and hydrogeochemical characteristics of the Tavşanlı (Kütahya) and its surroundings were investigated in detail. The rock units are observed with different age and lithology in the Paleozoic-Quaternary periods of time in the study area. The most importantsurface water and groundwater reservoirs are Orhaneli river andalluvium, limestone andtuff units, respectively.In the region groundwater level ranges from 25 m to 1.5 m. Whilegroundwater flow direction is towards the west in the east of the plain; it is towards thenortheast in the southern part of the plain. In order to determine hydrogeochemical features of the water resources, hydrochemical analyses of the surface and groundwater samples were performed. According to the obtained results, water resources are Ca-Mg-HCO3, Mg-HCO3andNa-HCO3facies.Water resources are classified as 1st water quality in general. But, surfacewater quality isin the 3thand 4th classintermsofnitrate and arsenic, groundwater quality isin the 3thand 4th classintermsofpH, nitrate, arsenic and aluminum. When the analysis results of the water resources compared with TS-266 and WHOdrinking waterlimit values, it was shown that allwater sourcesaregenerallyundrinkable in terms of arsenic. The water resources takes place“moderate used water class”asirrigationwater in the study area.When the waters evaluated on account of water pollution, nitrogen pollutionwas not detected. However high arsenicwas determined in all water samples, and high Cd, Mn and Al values was determined besides As in data point of the T11. This indicates that the heavy metal pollution of water sources. It is think that this situationis result of the water-rock interaction related with mines within the region.