Matematik eğitiminde bulanık mantık tabanlı bir uzaktan öğrenme ve değerlendirme modeli
A distance learning and assessment model in mathematics education based on fuzzy logic
  1. Tez No: 724784
  2. Yazar: BEYZA ESİN ÖZSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiğin Temelleri ve Matematiksel Lojik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uzaktan eğitim, eğitimci ve öğrencinin zaman ve mekan bağımsız olarak bir araya geldiği ve öğrenme sürecinin devam ettirildiği eğitim modelidir. Zaman ve mekan anlamında olumlu yönleri olmakla birlikte etkileşimin zayıf olması ve değerlendirme süreçlerinin sağlıklı işletilememesi gibi sınırlılıklar içermektedir. Bu tez çalışmasında mevcut uzaktan eğitim modelleri incelenmiş, uzaktan eğitimdeki eksiklikler tespit edilmiş ve bu dezavantajları bertaraf etmek için matematik dersleri için bir uzaktan eğitim modeli önerilmiştir. Önerilen model öğrencinin duygu durumunu, öğrenme stilini, hazır bulunuşluk seviyesini ve içerikler için kavram haritalarını temel alarak makine öğrenmesi yaklaşımlarını ve bulanık çıkarım sistemlerini kullanmaktadır. Oluşturulan model, modüller halinde tasarlandığı için modüller birbirinden bağımsız olarak da kullanılabilmektedir. Önerilen model, üzerinde gerçekleştirilen örnekler ve testler modelin öğrenci merkezli çalıştığını, öğrencinin bilişsel durumunu dikkate aldığını ve objektif değerlendirme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Distance education is an education model in which the educator and the student come together independently of time and place and the learning process is continued. Although it has positive aspects in terms of time and space, it has limitations such as weak interaction and poor functioning of evaluation processes. In this thesis, the existing distance education models were examined, the deficiencies in distance education were determined, and a distance education model based on mathematics was proposed in order to eliminate these disadvantages. The proposed model uses machine learning approaches and fuzzy inference systems based on the student's mood, learning style, readiness level and concept maps for the contents. Since the created model modules are designed, the modules can also be used independently of each other. The examples and tests carried out on the proposed model showed that the model works student-centered, considers the cognitive status of the student, and provides objective evaluation.