Çiçekli Dişbudak'ta (Fraxinus ornus subsp. cilicica L.) aileler arası morfolojik farklılıklar
Morphological variation among manna ash (Fraxinus ornus subsp. cilicica L.) families
  1. Tez No: 442760
  2. Yazar: NURDAN TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Çiçekli dişbudak (Fraxinus ornus subsp. cilicica L.) döl denemesi üzerinde gerçekleştirilen bu yüksek lisans tez çalışmasında, 6. yılın yaşama yüzdesi, fidan boyu ve kök boğazı çapı için aileler arası varyasyonlar, özellikler arası ilişkiler ile dar anlamlı kalıtım derecesi ile özellikler arası ilişkiler incelenmiştir. Çalışma sonucunda ortalama yaşama yüzdesi %78.1, fidan boyu 161.7 cm, kök boğazı çapı 2.3 cm bulunurken, aileler arası ve aile içi geniş farklılıklar belirlenmiştir. Uygulanan varyans analizi sonucunda, kök boğazı çapı için aileler arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) farklılıklar bulunmuştur. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda, istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05, r=0.644) ilişki sadece fidan boyu ile kök boğazı çapı arasında belirlenmiştir. Dar anlamlı kalıtım derecesi (hi2) fidan boyu için 0.382, kök boğazı çapı için 0.051 tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This MSc study carried out on progeny trial of Manna ash (Fraxinus ornus subsp. cilicica L.) was based on variation, correlation and heritability for survival, seedling height and root collar diameter of sixth year's result. Averages of survival, seedling height and root collar diameter were 78.1%, 161.7 cm and 2.3 cm, respectively, while there was large difference among families and within family for the characteristics. Significant differences (p≤0.05) were found among the families for root collar diameter according to results of analysis of variance. Significant phenotypic correlations (p≤0.05, r=0.644) were found only between seedling height and root collar diameter according to results of correlation. The narrow-sense heritability (hi2) was 0.382 for seedling height, 0.051 for root collar diameter.