Betonarme binalarda perdelerin performansa etkisi
The effect of shear walls on the reinforced concrete building
  1. Tez No: 442761
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED SHIRWA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada perde duvarların betonarme bina performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Farklı yerleşim planına sahip konut türü betonarme binaların deprem performansları doğrusal elastik olmayan çözüm yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Can güvenliği hedef performans seviyesini sağlayan bina plan ve perde kesit boyutları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla minimum perde boyutlarından başlanarak can güvenliği hedef performans seviyesi sağlanıncaya kadar bina boyutları değiştirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar şekil ve tablolarla karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of shear walls on the building performance are examined. The earthquake performances of different configurations of building models are investigated by using non-linear inelastic analysis method. The dimentions of the shear walls are maintainted the smallest dimentions of the shear walls according to Turkish Earthquake Code (TEC), so the floor areas of the building models are increased till they secured the targetted performance level—Life safety. Capacity curves of the building models, shear force and moment graphics of shear walls are obtained. The obtained results are given in figures and tables comparatively.