Jeofizik yöntemler ile riskli yapıların belirlenmesi ve İzmir örneği
Determining of the buildings at risk by geophysical methods and Izmir sample
  1. Tez No: 442762
  2. Yazar: SİNANCAN ÖZİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geophysics Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizde yaşanan deprem faleketleri göstermiştir ki bina tasarımı sırasında zemin faktörü en dikkat edilmesi gereken etkenlerden biridir. Zemin haricinde de deprem anında bir binanın yıkılmasına neden olan birçok neden bulunmaktadır. Bunlar yapı kalitesi, zemin - yapı etkileşimi ve zeminin statik ve deprem anindaki (dinamik) davranışı olarak sıralanabilir. Çalışmamızda yapı incelemelerinde kullanılan hasarlı ve hasarsız teknikler vurgulanarak İzmir'in 10 ilçesinde yürütülen toplam 128 bina incelemesinden örnekler verilmiştir. Hasarsız tespit yöntemleri uygulanarak Jeofizik Mühendisliği'nin önemi ve yapı alanında çözüm yöntemleri irdelenmiştir. Bu çalışmalar ile bina temel tipinin tespiti, beton basınç dayanımı ve bina rezonans durumu gibi mevcut binaların deprem risk durumunu belirleyen parametreler tespit edilmiştir. Hasarlı ve hasarsız tespit yöntemlerinden elde edilen sonuçlar birbiri ile kıyaslanmıştır. Ayrıca İzmir'de inşaa edilmiş 44 katlı yüksek bir yapıda mikrotremor yöntemi uygulanarak yer-yapı etkileşim çalışması da yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda Jeofizik yöntemlerin yapı riski incelemelerindeki yeri, önemi ve çözüm önerileri irdelenmiş ve yerinde beton dayanımına yönelik deneysel ilişkiler sunulmuştur. Ek olarak, mevcut yapıların rezonans durumu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The earthquakes experienced in our country showed that the ground factor is the most important one to be taken into consideration in building design. Except for the ground, there are a number of factors that cause the destruction of building during an earthquake, which can be listed as structure quality, ground-structure interaction, static properation and dynamic behavior of the ground during an earthquake. In this study, samples out of 128 building invastigation which were carried out in 10 different district city of İzmir were presented by emphasizing damaged and undamaged detection techniniques used in structure investigation. The importance of geophysic engineering and solution methods in structure field have been investigated by applying undamaged detection methods. Some parameters that determine the risk condition of existing building such as the detection of building foundation type, concrete compressive strength, the resonance condition of the building have been depicted in these studies. The results that have been obtained from these damaged and undamaged detection methods were compared. Additionally, ground-structure interaction study was conducted by applying mikrotremor method at a high structure with 44 floors in İzmir. As a result of all these studies, the place, importance and solution suggestions of geophysical methods in structure risk investigation have been studied and some experimental interactions towards onsite concrete strength were presented. Furthermore, the renosans condition of existing buildings has been depicted.