Mevcut bir betonarme okul binasının güçlendirilmesinde farklı perde yerleşiminin performansa etkisi
The effect of different shear wall placement on performance in the strengthening of an existing reinforced concrete school building
  1. Tez No: 849218
  2. Yazar: HAZAL KARDELEN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KEVSER DERDİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda yaşanan depremler sonrası betonarme binalarda yapı tasarımındaki koşulların dikkate alınmadığı ve binaların taşıyıcı sisteminin hasar aldığı görülmüştür. Bundan dolayı yeni yapıların tasarlanması ve mevcut yapıların değerlendirilmesinde performans kavramı önem kazanmıştır. Mevcut binaların istenilen düzeyde performansı sağlamadığı durumlarda çok sayıda güçlendirme yöntemi kullanılmaktadır. Mevcut binalara uygulanan güçlendirme yöntemlerinden betonarme perde ilavesi, mevcut binanın rijitliğinde ve dayanımında önemli ölçüde artış meydana getirdiği bilinmektedir; Ancak binaya eklenen güçlendirme perdelerinin planda yerleşiminin nasıl olacağı konusunda belirsizlikler vardır. Bu belirsizliklerden dolayı mühendisler çoğunlukla betonarme perde eklenmesini deneme yanılma yöntemi ile bulmaktadır. Bu çalışmada 4 katlı bir mevcut okul binasının doğrusal olmayan analiz yöntemi ile analizi yapılmış daha sonra farklı konumlarda perdelerin yapının performansını nasıl değiştireceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years ıt has been observed after earthquakes that the conditions in the structural design of reinforced concrete buildings are not taken into account and the structural system of the buildings was damaged. Therefore, the concept of performance has gained importance in the design of new structures and the evaluation of existing structures. Many reinforced are used in cases where existing buildings do not provide the desired level of performance. It is known that the addition of reinforced concrete shear walls, one of the strengthening methods applied to existing buildings, creates a significant increase in the rigidity and strength of the existing building; however, there are uncertainties about how the reinforcement curtains added to the building will be placed in the plan. Because of these uncertainties engineers mostly find the addition of reinforced concrete shear walls by trial and error method. 4 floors school building was performed the which is a nonlineer analysis, then it was examined how different settlements of shear wall would change the performance structure.