Bazı ürünlerde hasat sonrası bozulmalara neden olan etmenlerin ve fungisit kalıntılarının belirlenmesi
Determination of the causes of postharvest decays in some products and fungicide residues
- Tez No: 442779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, sebzelerden domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak, meyvelerden portakal, nar ve ayvada paketleme evlerinde görülen hasat sonu fungal ve benzeri bozulmaların nedenlerinin ve meyve örneklerinde fungisit kalıntı miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Alternaria alternata patlıcan haricinde tüm sebzelerde %3-6 oranında bulunmuştur. Benzer şekilde, Botrytis cinerea sebzelerde yaygın olarak görülmüştür. Özellikle domates ve biberde antraknoz dikkat çekici olmuştur. Sclerotinia sclerotiorum sadece hıyar ve kabakta görülmüştür. Narda en yaygın bozulmalara sebep olan fungus B. cinerea olmuştur. Penicillium türleri tüm meyvelerde %1-8 oranında görülmüştür. Kahverengi çürüklük etmeni Phytophthora citrophtrora turunçgil meyvelerinde gözlenmiştir. Ayrıca kabak ve patlıcanda mekanik zararlanma, narda güneş yanığı ve çatlama belirtileri tespit edilmiştir. Yaş meyve ve sebzelerde 54 fungisit etken maddesi kalıntı analizi sonuçlarına göre; azoxystrobin, boscalid, fenhexamide, imazalil, tebuconazole, triadimenol, carbendazim gibi etken maddelere belirli düzeylerde rastlanmasına rağmen bu değerler maksimum rezidü limitlerinin (MRL) altında kalmıştır. Kalıntı miktarları genel olarak MRL değerlerinin altında kalmasına karşın thiophanate methyl örneklerden bir tanesinde MRL değerinin üzerinde çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the determination of the cause of fungal and fungal-like decay and quantity of fungicide residues in fruit samples of the vegetables including tomato, pepper, eggplant, cucumber, zuccini and fruits including orange, pomegranate, quince were aimed. Alternaria alternata had 3-6% prevalance in all vegetables except eggplant. Similarly, Botrytis cinerea was seen widely on vegetables. Particularly, anthracnose was noteworthy on tomato and pepper. Sclerotinia sclerotiorum was seen only on cucumber and zuccini. Botrytis cinerea was the most common fungi causing decay on pomegranate. Penicillium species were found on all fruits with a rate of 1-8%. Brown rot caused by Phytophthora citrophtrora was observed on citrus fruits. In addition, mechanical harm on zuccini and eggplant, sunburn and cracking on pomegranate were detected. According to the results of 54 fungicide active ingredient residue analysis of fresh fruit and vegetables, despite of the active ingredients such as azoxystrobin, boscalid, fenhexamide, imazalil, tebuconazole, triadimenol, carbendazim were found in certain level, these values were below the maximum residue limits (MRL). Although the overall amount of residual values remain below the MRL, one the sample of residue value of the thiophanate methyl exceeded the MRL.