Derebucak (Konya)-İbradı (Antalya) arasındaki mermer sahalarının jeolojik özelliklerinin, ekonomik potansiyelinin ve çevresel etkilerinin araştırılması
Investigation on geological features, economical and environmental impact of marble area between derebucak (Konya)-Ibradi (Antalya) district
- Tez No: 442786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM CEVİZCİ, YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN CARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geological Engineering, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma kapsamında mermercilik sektöründe üst seviyede tercih edilir renk ve dokusal özellikler sunan Derebucak (Konya)-İbradı (Antalya) havzasındaki dolomit ve kireçtaşı rezervlerinin yapısal, dokusal ve mineralojik karakterizasyonu yapılmış mermer ocak işletmelerinde fizibilite çalışmalarının önemi örneklerle vurgulanmış ve mermer ocak işletmelerinin çevresel etkileri ortaya konmuştur. Aynı zamanda Derebucak-İbradı mermer sahasının ekonomik potansiyeli de değerlendirilmiştir. Derebucak-İbradı bölgesinde bulunan Hendos dolomiti ve Seyrandağı kireçtaşları cazip renk ve dokusal özellikleri ile mermer endüstrisinde ilk sırada talep görebilecek mermerlerdir. Jeolojik mermerlerin yanı sıra kireçtaşı, traverten ve dolomit gibi karbonat kayaçlar da mermer sektöründe ticari mermer olarak kullanılmaktadır. Karbonat kayaç rezervleri Türkiye genelinde oldukça fazla olmasına karşın, mermer sektörünün talep ettiği özellikleri sunan rezervleri sınırlıdır. Bu rezervlerin önemli bir bölümü Toros Dağ kuşağı üzerinde yer almaktadır. Toros Dağ kuşağının merkezi kesiminde yer alan Derebucak (Konya) Ibradı (Antalya) çevresindeki otokton Toros karbonat platformuna ait kireçtaşları ve dolomitik kayaçlar da bu rezervlerin bir bölümüne karşılık gelir. Çalışma alanında Hendos dolomitlerinin uygun yapısal, dokusal ve mineralojik özellikler sunan mostralarından yüksek verimlerle mermer blok üretimi gerçekleştirilmektedir. Dolomitler günümüz mermer endüstrisinde örümcek ağı şeklinde doku özellikleri sunan ve emprador olarak bilinen mermerlerin tek kaynağıdır. Bölgede Seyrandağı kireçtaşlarının bej renkli seviyeleri de ticari mermer potansiyeli taşımasına karşın yapısal özellikleri ekonomik olarak işletilmelerine imkân vermeyecek ölçüde kötüdür. Bu kireçtaşları üzerinde başarısızlıkla sonuçlanmış pek çok mermer ocak işletmesinin varlığı fizibilite çalışmalarının önemini bir defa daha ortaya koymuştur. Derebucak mermer potansiyelleri çevresel açıdan en az etkilerin yaşanacağı bir konumda yer almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study has focused on the structural, textural and mineralogical characterizations of dolomite and limestone deposits of Derebucak (Konya)-İbradı (Antalya), that have very preferrable colors and textures in marble industry. It also emphasises the importance of feasibility studies in marble quarries as well as demonstrates the environmental impacts of the marble quarries. From the financial aspect, the economical potential of Derebucak-İbradi marble area has also been evaluated. The Hendos dolomites and Seyrandağı limestones that reside in the Derebucak-İbradı area, have a special color and texture that is very desirable in marble industry. In the marble industry, there are limestones, travertines and dolomites that can be named“marbles”in addition to the geological marbles. Despite of the huge reserves of carbonate rocks generally in Turkey, there is a limited amount of carbonate reserves that have the desired properties sought after in the marble sector. Taurus mountain belt has one of the important parts of these reserves. The limestones and dolomite rocks that belong to Taurus carbonate autochthon platform reside between Derebucak (Konya) and İbradı (Antalya) destricts and are in the central part of this Taurus mountain belt. There is vast production of marble blocks from the Hendos dolomite mostras that have appropriate structural, textural and mineralogical properties. The dolomites that are known as emprador marble are the only current source for cobweb texture in the marble industry . In this area, there is also Seyrandağı limestones with beige color that have industrial marble potential, but because of its' poor structural properties, it is not economic to be operated as a quarry. There are many marble quarries that end in failure with these limestones which indicates the importance of prior feasibility work. On the other hand, Derebucak-İbradı marble potential has the least environmental impact on the area.