Isparta yöresinde yeralan kaya birimlerinden elde edilen agregaların beton performansına etkisi
The effects of aggregates on concrete performance produced from several rock units located in Isparta region (Turkey)
- Tez No: 442793
- Danışmanlar: PROF. DR. FUZULİ YAĞMURLU, PROF. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Tez çalışmasında, Isparta yöresinde yeralan altı farklı kökenli kaya birimlerinden (kireçtaşı, rekristalize kireçtaşı, dolomit, kum-çakıl, tefri-fonolit trakibazalt) alınan kayaç örneklerinin, mineralojik, petrografik, mekanik, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Farklı kökenli kaya birimlerinden alınan örnekler kırma eleme yöntemiyle 3 farklı boyutta sınıflandırılarak agregalar elde edilmiştir. Bu çalışmada, agregaların, granülometrisi, tane sınıfı, gevşek yığın yoğunluğu, tane yoğunluğu, su emme oranı, incelik modülü, ince madde oranı, organik madde tayini, yassılık indeksi, Los Angeles katsayısı, Mikro-Deval katsayısı, donma çözülmeye karşı direnci, alkali silika reaksiyonu, asitte sülfat çözünürlüğü belirlenmiştir. Ülkemizde ve ilimizde yaygın olarak kullanılan C30/37 beton sınıfı için, beton numuneleri TS 802 (2009)'ye göre hazırlanmıştır. C70/85 betonu için her bir agreganın, su ihtiyacı, karışım oranı gibi karışım parametreleri ve deneme karışımlarının sonuçlarına göre belirlenmeye çalışılmıştır. Tezde kullanılacak olan karışım tasarımları hazırlanmıştır. Üretilen beton sınıflarının, taze beton özellikleri (hava içeriği, çökme değerleri, sıkışma sınıfları) ve sertleşmiş beton özellikleri (yoğunluk, basınç dayanımı (3, 7, 28. gün), doluluk oranı, eğilme dayanımı (28. gün), yarmada çekme (28. gün), dinamik elastisite modulü (28. gün) ve Poisson oranı (28. gün) belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında ayrıca, agrega kökeninin normal beton (C30/37 beton sınıfı) ve kullanımı giderek yaygınlaşan yüksek dayanımlı beton (C70/85 beton sınıfı) özelliklerini nasıl etkilediği, kayaç ve beton özellikleri arasında bulunan bağlantılar ortaya konmuştur. Böylece, yeni standartlar ışığında hazırlanan ve değerlendirilen Isparta yöresinde mevcut agregaların özellikleri ve agrega kökenine göre uygun beton bileşimi ve beton özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mineralogical, petrographical, mechanical, physical and chemical properties of the rock samples, obtained from differently originated six rock units (limestone, recrystallized limestone, dolomite, sand and gravel, tefri-phonolite trachybasalt) placed in the Isparta region, were determined. Samples taken from different origins rocks samples were classified into three different sizes aggregates by using crushing and screening methods. In this study, grading, particle class, loose bulk density, particle density, water absorption ratio, fineness modulus, fine matter content, organic matter determination, flakiness index, Los Angeles coefficient, Micro- Deval coefficient, resistance to freeze-thawing, alkali-silica reaction, solubility in acid sulfate of aggregates have been determined. Concrete samples were prepared according to the TS 802 (2009) which has widely used class for C30/37 in our country and our city. For C70/85 concrete, parameters of each aggregate as water requirements, mixture ratio, were tried to determine according to the final results of the test mixture. Mix designs were prepared to be used in thesis. Fresh concrete properties (air content, slump values, compression classes) and hardened concrete properties (density, compressive strength (3, 7, 28 days), saturation rate, flexural strength (28 days), splitting tensile (28 days), dynamic elasticity modulus (28 days), and Poisson's ratio (28 days) of the produced concrete classes have been determined In this thesis also how aggregate origin affects the regular concrete (C30/37 concrete class) and high-strength concrete (C70/85 concrete class) which is increasingly widespread use and rock and concrete properties have been revealed. Thus, the properties of present aggregates of Isparta region and aggregate concrete composition suitability according to the origins are determined and evaluated in the light of the new standards