Domates tozu üretiminde farklı kurutma işlemlerinin kullanımının bazı besinsel ve kalite kriterleri üzerine etkileri
The effect of different drying processing on some nutritional and quality criteria of tomato powder
  1. Tez No: 442799
  2. Yazar: AYŞE SENA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, güneşte (GK), mikrodalgada (MK) ve etüvde üç farklı sıcaklıkta (55 (EK 55), 65 (EK 65) ve 75oC (EK 75)) kurutulmuş domateslerden elde edilen domates tozlarının kalitesi üzerine araştırma yapılmış ve temel parametreler hakkında bilgi verilmiştir. Kurutma süreleri GK, MK, EK 55, EK 65 ve EK 75 işlemleri için sırasıyla 20 gün, 40 dak., 8, 7 ve 5 saat sürmüştür. Kurutulmuş ürünlerde kurumadde (KM) oranı % 86,50-88,31 arasında bulunmuştur. Kurutulmuş ürünlerin kül miktarları % 7,64-9,57 arasında tespit edilmiştir. Kurutma işlemleri sonunda pH değerleri 4,40-4,64 değerleri arasında ve istatistiksel olarak fark önemli bulunmuştur (p˂0,05). Kurutulmuş ürünlerde su aktivitesi (aw) değerleri 0,31-0,35 arasında bulunmuştur. Kurutma işlemleri sonunda askorbik asit yönünden en fazla kayıp % 60 ile MK uygulamasında, en az kayıp ise % 47 ile GK uygulamasında belirlenmiştir. Kurutma işlemleri sonrası likopen miktarında bütün örneklerde artış tespit edilmiştir. En fazla likopen içeriği 387,83 mg/100 gr KM'de GK uygulamasında, en düşük miktar 349,59 ile EK 65 uygulamasında tespit edilmiştir. Toplam karotenoid madde bakımından en çok kayıp % 43 ile GK uygulamasında, en az kayıp % 0,05 ile MK uygulamasında bulunmuştur. Toplam fenolik madde bakımından uygulamalar arası fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p˂0,05). En az kayıp EK 55 uygulamasında % 38, en fazla kayıp MK'da % 46 olarak belirlenmiştir. Toplam flavonoid madde miktarında en fazla kayıp % 57 ile MK örneğinde, en az kayıp % 37 ile GK uygulamasında tespit edilmiştir. Duyusal açıdan düşük sıcaklık uygulamaları (EK 55 ve EK 65) renk, koku bakımından çok iyi, yanıklık az, acılık normal olarak diğer uygulamalara göre daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, quality of tomato powder was investigated using sun drying, microwave and drying oven (55 (EK 55), 65 (EK 65) ve 75oC (EK 75)) techniques and important parameters were determinated. Drying time were determined for GK, MK, EK 55, EK 65 and EK 75 prosesses respectively, 20 days, 40 min., 8, 7 and 5 hr. Total dry matter in dried samples were found as between 86,50-88,31%. Ash content of dried samples were calculated between 7,64-9,57%.