Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) popülasyonlarında kozalak verimi ile büyüme özellikleri etkileşimi
Interaction between cone production and growth characteristics in taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) populations
- Tez No: 442815
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kozalak verimi ile büyüme özelliklerinin (boy, göğüs çapı ve taç çapı) ilişkilendirildiği ve bazı genetik parametrelerin tahmin edildiği“ Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) Popülasyonlarında Kozalak Verimi ile Büyüme Özellikleri Etkileşimi”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, türün silvikültür ve genetik-ıslahına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, üç doğal popülasyonundan 2015 Sonbahar'ında örneklenen 30'ar birey değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kozalak verimi bakımından popülasyonlar arası ve popülasyon içi geniş farklılıklar bulunmakla birlikte, ortalama kozalak verimi 41 adet, olup bu değer popülasyonlarda 19, 39 ve 63'tür. Uygulanan varyans analizi sonucunda popülasyonlar arasında kozalak verimi bakımından istatistiksel bakımdan (p≤0.05) anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Popülasyonların genelinde döllenme varyasyonu 1.85 bulunmuştur. Her popülasyondan eşit sayıda bireyin örneklendiği çalışmada, etkili ebeveyn oranı popülasyonlarda %61.8, %70.8, %71.5'tir. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda, ağaç boyu ve göğüs yüksekliği çapı ile kozalak verimi arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) pozitif ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Relation between cone production and growth characteristics (height, diameter at breast height, and crown diameter), and also some genetics parameters were estimated in this M.Sc. thesis entitled“Interaction between Cone Production and Growth Characteristics in Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) Populations”to contribute for silvicultural and genetic-breeding practices of the species. The data was collected 30 mother trees sampled randomly, from each three natural populations in end of 2015. Average of number of cones per tree was 41, while there were large differences among populations (p≤0.05) and within population. Averages of number of cones were 19, 39 and 63 in the populations. The fertility variation was 1.85 in polled populations. Relative effective number of parents were 61.8%, 70.8%, and 71.5% in the populations sampled the same number of individual. Thee height and diameter at breast height have positive and significant (p≤0.05) effective on cone production according to results of correlation analysis.