Antalya yöresi domates seralarının bor düzeylerinin bazı toprak özellikleri ve yaprak ve meyvenin besin elementi içerikleriyle ilişkilerinin incelenmesi
Evaluation of Antalya district tomato greenhouse boron status with some soil properties and leaf and fruit nutrient concentrations
- Tez No: 442851
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması, Antalya yöresinde serada yetiştirilen domateslerin B beslenme durumlarının toprak ve yaprak analizleriyle değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu nedenle domates yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı bölgelere ait (Antalya merkez, Kumluca, Serik ve Gazipaşa) 50 seradan toprak, yaprak ve meyve örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde B analizleri yanında bazı toprak özellikleriyle yaprak ve meyvenin besin elementi içerikleri de belirlenmiş olup bu özellikler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Toprak analiz sonuçlarına göre; seraların % 62'sinde yeterli % 38'inde ise yetersiz düzeyde yarayışlı B belirlenmiştir. Yaprak analiz sonuçlarına göre, bitki örneklerinin tamamında B'nin yeterli olduğu ve hatta % 44'ünde B seviyesinin yüksek olduğu görülmüştür. Özellikler arası ilişkilere bakıldığında, toprak B konsantrasyonu ile meyve Ca, yaprak Mn ve Zn konsantrasyonları arasında negatif, toprak Mg konsantrasyonuyla pozitif ilişkileri olduğu görülmüştür. Bunun yanında yaprak B içeriğiyle, CaCO3 ve meyve Zn değerleri arasında negatif; yaprak Mn, Zn ve toprak Mn değerleriyle ise pozitif ilişkilerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the Antalya district tomato greenhouse boron status with some soil properties and leaf and fruit nutrient concentrations. For this, soil, leaf and fruit samples were collected from 50 greenhouses from the intensively tomato growing districts (Central Antalya, Kumluca, Serik and Gazipaşa). Besides boron analysis, some soil properties, leaf and fruit mineral concentrations were determined and the relations among them were examined. According to the soil analysis, while 62 % of the soil has boron deficiency, 38% of the soil is sufficient in terms of boron concentration. However, leaf analysis indicates that all samples have sufficient or high amount of boron. Looking at the relations among the examined properties, it was seen that there is negative correlations among the soil boron and fruit calcium, leaf manganase and zinc concentrations. However, there is a positive correlation between soil boron and soil Magnesium concentration as well. At the same time, negative correlations among the leaf boron concentration and soil CaCO3, fruit zinc concentrations and positive correlations among leaf boron and leaf Manganase, zinc and soil Mn concentrations were observed.