Düzlemsel kolektörler ile iki yüzeyi aydınlatılmış saydam yalıtımlı düzlemsel güneş kolektörlerinin teorik ve deneysel incelenmesi
The theoretical and experimental investigations of planar solar collectors and bifacial illuminated transparent covered planar solar detectors
  1. Tez No: 442853
  2. Yazar: FATİH AKYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇİÇEK BEZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Güneş enerjisi; çevre dostu olması ve sürekli bir maliyetinin bulunmaması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının içinde en çok tercih edilen enerji kaynaklarındandır. Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafi konum nedeni ve güneş ışığından faydalanma süresi oldukça fazla olması nedeniyle güneş enerjisi ısıtma ve elektrik enerjisi üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada; iki yüzeyi aydınlatılmış farklı bir kolektör sis¬temi tasarlanmıştır. Bunun için kolektörün ön yüzü, saydam yalıtımlı malzeme ile kaplamıştır. Ayrıca kolektörün arka yüzü de saydam yalıtımlı malzeme ile kaplanarak ışık görebilmesi için parabolik yansıtıcılarla aydınlatılmıştır. Tek tarafı saydam yalıtımlı malzeme ile kaplanan güneş kolektörü ile iki yüzeyi aydınlatılan güneş kolektörü deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Deneyde kullanılan yansıtıcı yüzeyin yansıtma kalitesi ve yalıtım malzemesi göz önüne alınarak güneş kolektörünün verimini azaltan faktörler değerlendirilmiştir. Güneş ışınlarının farklı açılarla deney düzeneğine gelmesi, gölgeleme faktörleri, deney düzeneğinin kurulduğu ortamın doğal şartları, kullanılan şeffaf yalıtımlı malzemenin kalınlığı ve gözenek çapının kolektör verimine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; kalınlı¬ğı daha az ve gözenek çapı daha büyük olan şeffaf yalıtım malzemelerin kullanılarak, saydam yalıtımlı parabolik güneş kolektör veriminin artırılmasının mümkün olacağı raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The solar energy remains at renewable energy. Thanks to being environmentally friendly and absence of continuous cost; solar energy is one of the most preferred energy sources. Turkey, because of the geographic position, has quite a lot sunshine duration. Therefore it is widespread that using solar energy for heating and production of electrical energy. In this study; conventional planar solar collectors covered with transparent isolation material. Back side of collector is enlightened with parabolic reflector mirrors. In this way; bifacial illuminated transparent covered solar collector system has been designed. The system experimentally investigated in Isparta conditions. In experimental study; front and back side heat loss compared between bifacial illuminated transparent covered solar collector and planar solar collector. Then the results show that former one is better latter. The bifacial illuminated transparent covered solar collector works less efficient than the other one. In study; the factors have been investigated which are decrease the collector efficient by effect the quality of reflection. These factors are the angle of incidence of solar radiation, shading factors, conditions of medium of experimental set up, thickness of transparent covered material and radius of gap. At the conclusion of the study; reported that it is possible that using the transparent material which are less thickness and bigger gap radius. Therefore the efficiency of transparent covered solar collector become increase.