Turgut Özal dönemi Türkiye'nin Balkanlar politikası
The Balkans policy of Turkey in Turgut Özal period
- Tez No: 442946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Balkanlar, geçmişten günümüze Türkiye için tarihi, kültürel, ekonomik, jeopolitik ve jeostratejik bakımdan önemli bir bölge mahiyetini taşımıştır. Türkiye, 1980 darbesi sonrası bir süre iç politikadaki sorunlarını çözmekle uğraşmış, ekonomiyi öncelemiş ve dış dünyaya kapalı bir siyaset izlemiştir. Özal dönemiyle birlikte Özal'ın siyasi ve ideolojik kimliği ve bunun temellendirdiği dış politika anlayışı sonucu aktif bir dış politika izlenmeye başlanmıştır. Bu çerçevede, Türkiye Özal döneminde Balkan ülkeleri ile iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerini sürdürmeyi gaye edinmiştir. Balkanlarda barış, huzur ve istikrar için çaba göstermiş, bölgedeki mevcut sorunların çözümü amacıyla yoğun bir diplomatik faaliyet içerisinde olmuştur. Türkiye, Balkanlarda siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlar sağlamak istemiş ve Balkanlarda etkin bir bölgesel güç olma yolunda hamleler de bulunmuştur. Osmanlı geçmişine referansla Neo-Osmanlıcılık olarak nitelendirilen bu politikalar kısmen başarıya ulaşmıştır. Gerek müzminleşmiş ihtilaflı meseleler ile tarihsel ve ideolojik önyargılar gerekse bölgede oluşan güç boşluğunu doldurmada Türkiye'nin birçok bakımdan hazırlıksız ve yetersiz kalışı bu durumun önemli sebeplerini oluşturmuştur. Bu tez, Turgut Özal'ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye'nin Balkan politikasını ve Balkan ülkeleriyle olan ilişkilerini incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Balkans, from the past to the present for Turkey with regard to historical, cultural, economic, geopolitical and geostrategic nature carries an important area maintenance. Turkey, after the 1980 coup were trying to solve the problem in a period of internal policy, which preceded the economic and foreign policy has followed a closed world. Ozal's political and ideological identity with Özal period and as a result of which it has based its foreign policy began to follow an active foreign policy. In this context, good neighborly relations with Turkey at Özal period, Balkan countries and aspired to maintain friendly relations. Peace in the Balkans, have endeavored to peace and stability, the resolution of existing problems in the region in order to have been intense diplomatic activity. Turkey wants to provide benefits at political, economic, social and cultural fields in the Balkans and found themselves, move towards becoming an effective regional power in the Balkans. This policy is described as Neo-Ottomanism reference to the Ottoman past which partly reached success. Both, inveterate contentious issues with the historical and ideological prejudices and also Turkey's stay unprepared and inadequate in many ways filling the power vacuum that has been created in the region as well as important reasons for this situation. In this thesis, Turgut Ozal, Turkey's Prime Minister and Presidential period was aimed to investigate the relationship with the Balkan countries and the Balkan policy.