Dünya petrol fiyatlarının Türkiye'de sanayi üzerine etkisi
Impact of world oil prices on Turkish industry
- Tez No: 442963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Petrol fiyatları, iktisadi kalkınma için önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda petrol fiyatları ile sanayi arasındaki ilişki hakkında çok fazla sayıda çalışmalar düzenlenmiştir. Çalışmalar özellikle de tüketim konusunda yoğunlaşmıştır. Çalışmalar özellikle tüketim ve ithalat konusunda yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada ise petrol fiyatlarının sanayi üzerindeki etkisine dikkat çekilmiştir. Yapılan çalışmada kullanılan yöntem Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (autoregressive distributed lag ) sınır testi yaklaşım bir diğer ifadeyle ARDL sınır testi yaklaşımıdır. ARDL sınır testi yaklaşımı aynı zamanda bağımsız değişkenlerin (cari ve gecikmeli değerleri olan) ve bağımlı değişkenin (gecikmeli değerlerinin) bulunduğu modeller olarak bilinmektedir. Çalışmanın amacı, petrol fiyatlarının Türkiye sanayisine uzun dönemde nasıl bir etkiye sahip olduğu konusunda incelemeler yapmaktır. Dünya petrol fiyatlarının Türkiye sanayisi üzerine olan etkileri incelendiğinde yapılan çalışma neticesinde petrol fiyatındaki büyüme oranı ile sanayi üretim endeksi arasında pozitif yönde ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan ilişki bulunmuştur. Ancak reel faiz oranı ile sanayi üretim endeksi arasında uzun dönemde negatif ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yani petrol fiyatları yükseldikçe sanayi üretim endeksi de artmaktadır. Petrol fiyatlarındaki büyüme oranı ile reel faiz oranı arasında ters orantılı bir ilişki sonucu ortaya çıkmıştır. Anahtar Sözcükler :Petrol Fiyatları, Endüstri Endeksi, ARDL sınır testi
Özet (Çeviri)
Oil prices as an important factor for economic development. Too many studies about the relationship between oil prices and industry in recent times has been organized. This paper concentrated on the relationship between energy consumption and oil prices. In this paper, impact of oil prices on the industry is studied. The used method in this study is Autoregressive Distributed Lag (ARDL bounds test approach). The ARDL model includes both short run and long run variables simultaneously as independent variables. The purpose of this study is investigation of relationship between oil prices and industry by using Turkey data. When the effects of world oil prices on the Turkish industry were examined, a positive but statistically insignificant relationship was found between the growth rate of oil prices and the industrial production index. However, a negative and statistically significant relationship was found between the real interest rate and the industrial production index in the long run. That is, as the oil prices increase, the industrial production index also increases. An inverse proportional relationship between the growth rate of the oil prices and the real interest rate emerged as a result. KeyWords :Oil Prices, Industry Index, ARDL boundstesting