I. Dünya Savaşında Ermeni faaliyetleri ve sonuçları
Armenian activities and results in the First World War
  1. Tez No: 443079
  2. Yazar: ERHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ermeniler tarih boyunca muasır medeniyet çerçevesinde ilerleyen ilişkileri, tarihteki diğer büyük güçlerin etkisi ile ucu görünmez bir uçuruma doğru ilerlemiştir. Ermeni milliyetçiliğini sömürü malzemesi yapan bu ülkeler içlerinde yer alan Ermenilerle Osmanlı'nın içinde yer alan Ermenileri birbirinden ayrı bir konuma koymuştur. Bu konumlamanın asıl nedeni, Osmanlı'yı iç karışıklıklarla karşı karşıya bırakmaktır. Ermenilerin geniş tarihi ve perspektifinin tarihçiler tarafından kanıtlanabilir bir zemine oturtulamaması Ermenilerin aidiyet bağı arama arayışlarını hızlandırmıştır. Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında savaş meydanında Osmanlı'yı karşısına almak istemeyen birçok ülke Ermenileri kullanıp iç karışıklık çıkarmaya çalışmıştır. Ermeniler de bu düşünce ve planlar sonucunda Anadolu'da Osmanlı vatandaşlarına karşı soykırıma varan işlemler gerçekleştirilmiştir. Anadolu'nun stratejik ve sorunlu bölgelerinde Ermeniler tarafından çıkarılan isyanlar bunlara örnek oluşturmaktadır. Yukarıdaki gelişmeler sonucunda Osmanlı Devleti'nin Ermeni toplulukları nezdinde aykırı ve hırçın olanların yerlerini mübadele ettiği tehcir olayı gerçekleştirilmiştir. Tehcir 'in iskân ve huzur politikası olarak Osmanlı Devleti'nin güvenlik önlemleri arasında olduğu bugün dahi birçok devletlerce tahayyül edilememiştir. Tezimiz bu amaçlar doğrultusunda I. Dünya Savaşı ve sonrasında gerçekleşen Ermeni sorununu irdelemiştir. Anahtar Kelimeler; Ermeni, Ermeni Milliyetçiliği, İç karışıklık ve Tehcir
Özet (Çeviri)
The relations with Armenia, which had been going on in the framework of contemporary civilization throughout the history, has reached a deadlock because of the other great powers in that history. These countries, which use Armenian nationalism as exploitation, separated the Armenian people in their countries and the Armenian people in Ottoman Empire. The actual reason of this separation was to make Ottoman Empire struggle with conflicts. The fact that the long history and perspective of the Armenians couldn't be proven led the Armenians speed up the search for a bond of identification. Especially during the WW1, many countries that didn't want to face with the Ottoman Empire on battlefield tried to create domestic disturbance by using the Armenians. Because of the ideas and plans of Armenians, there were many occasions including carrying out massacre on Ottoman Empire citizens. The riots that were started by Armenians in the strategic and problematic regions of Anatolia are the examples of those occasions. As the result of the events above, Ottoman Empire deported the contrarian and combative Armenians. The fact that deportation is one of the security measures of Ottoman Empire as housing and peace policy haven't been understood by many states even today. In line with these objectives, our thesis examines the Armenian issue, which happened during and after WW1, Keywords; Armenian, Armenian Nationalism, Domestic Disturbance and Deportation