I. Dünya Savaşında Trabzon ve çevresinde Ermeni faaliyetleri
Armenian activities in and around Trabzon during World War I
- Tez No: 327461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
19. yüzyıl bir yandan Sanayi diğer yandan Fransız İnkılâbı'nın ortaya çıkardığı görüş ve düşünceler ile bu süreçlere bağlı olarak ortaya çıkan yaşayış şekli tarafından belirlenmiş ve tam bir milletler mücadelesi olarak tarihteki yerini almıştır. Bu mücadele Osmanlı Devleti için özellikle 1877-78 Osmanlı- Rus savaşı ile başlayan süreçte daha da hızlanacak ve bu muazzam Türk devleti dağılmanın eşiğine gelecektir.İngilizlerin yüz yıllık Osmanlı Devleti'ni ayakta tutma politikasından da vazgeçmesiyle birlikte tüm emperyalist niyetler de açığa çıkmış ve bu devletin nasıl bölüşüleceği açıkça tartışılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda Osmanlı Devleti dâhilinde yürütülen entrika ve kışkırtmalar da iyice artacak, bu hal bilhassa İngiltere ve Rusya tarafından birtakım azınlıkların yönlendirilmesine kadar gidecektir. Bu azınlıklardan birisi olan Ermeniler de 1880'li yılları teşkilatlanmayla geçirecekler, bir yandan İngilizler diğer yandan Ruslardan aldıkları destekle 1890'lı yıllarda tam bir
Özet (Çeviri)
19th C. is formed, on one hande, by Industry and on the other hand by thoughts and ideas that appears wüth French Revolution and way of life resulting from these processes and takes its place in the history as a struggle of nations. This struggle accelerates for Ottoman Empire especially during the processes that beings with 1877-78 Ottoman-Russian War and this gorgeous Turkish States faces up scattering.All imperialist games become clear after England gives up its milenium policy to support Ottoman Empire and it begins to be debated evidently how tos hare this state. In this sense, intrigues and provocations carried out within Ottoman Empire increas highly, this situation even comes to a point that Russia and England direct some minorities. Armenians, one of these minorities, get through 1890s with reorganization, with the support they take both from England and Russia, they start an exact