12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası Türkiye'de sanat
Turkish art after the influence of 12 September
  1. Tez No: 443180
  2. Yazar: CANSU DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Art History, Sociology, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin Türkiye'de Sanat' a etkisi incelenmiştir. Tarihsel ve siyasi anlamda 12 Eylül darbesinin etkilerine yer verildikten sonra konumuzun başlığı olan“Sanat”, darbenin ilk yılları (1980-1985) ve belli sanat kollarına( Edebiyat ve Sinema) ağırlık verilerek incelenmiştir. Araştırmada, darbe sonrası Türk sanatı ilk olarak genel hatlarıyla incelendikten sonra, Edebiyat ve Sinema alanındaki gelişmeler, kendi içerisinde bölümlere ayrılarak kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Daha sonraki bölümde ise, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin kültüre, dolayısıyla topluma olan etkilerine yer verilmiş, darbe sonrası sanatının ürünleri gerek estetik, gerek sosyolojik ve psikolojik anlamda incelemeye tabi tutulmuştur. Son bölümde ise, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin, günümüzün sanat ve toplum anlayışı üzerine etkileri değerlendirilmiştir. 1.bölümde, 12 Eylül 1980 Askeri darbesi siyasal ve tarihi anlamda incelenmiş, 2.bölümde, tezin ana konusu alan 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi sonrası Sanat ele alınmış, 3. Bölümde ise 12 Eylül sonrası yaşanan kültürel ve toplumsal yozlaşmaya değinilmiştir. Araştırma konusu, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin yakın tarihimiz için bir dönüm noktası olduğunu ortaya koymaktadır. Yalnızca siyasi bir olay olma boyutunu aşmış, toplumun her kesimini, her alanda etkilediği ortaya çıkmıştır, bu siyasi olayın izlerini birçok sanat eserinde, sanat anlayışında, fikir ayrılıklarında görmek mümkündür. Çalışma konusunun yakın tarihli olması, günümüzdeki sanat anlayışını, ürünlerini, toplumu ve kültür yargılarını değerlendirme anlamında da bir yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of the 12th September 1980 Military Coup to the Art in Turkey is reviewed.After the influences of 12th September Military Coup in historial and political senses are featured,“Art”as the title of our subject ,is reviewed by putting emphasis to The first years of The Coup(1980-1985) and through the particular art sections. This research, first of all after post-Coup The Turkish Art is explained in general terms,the processes in the Literature and cinematography that are arranged in chapters internally, are discussed extensively.In the other part,The effects of 12th September 1980 Military Coup to the culture and correspondingly to the public are featured ,The Products of the post-Coup are reviewed in the aesthetic, sociological and physcological meaning.In the last part,12th september 1980 military-coup's estimation to the Today's intelligence of Art and Public is featured. In first part included that historical and political topics, in second part included that“main”title the influence of the 12th September 1980 Military Coup to the Art in Turkey. In the last part, sociologicial and cultural transformed in Turkey. The field of the research reveals that 12th september 1980 Military Coup is the milestonenfor our lately history. It extends beyond of its being a political event and it is revealed that it effects all people and in every field in society and it is possible to see the effects of that political event through many art objects ,in art intelligence and in the differences of the estimation.Because of the reason that the subject of the study belongs to recent years,it leads us to evaluate the society and culture determination and the products of recent art intelligence.