Reklam sektörünün moda ile ilişkisi ve tüketicilere etkisi
Advertisement fashion and effect of relationship with the consumer sector
- Tez No: 443188
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Reklamcılık, Clothing Industry, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Reklam gazete, dergi, radyo, internet, cep telefonu ve televizyon gibi çeşitli kitle iletişim araçları veya afiş ve reklam panolarının yardımı ile iletilen bir duyurudur. Günümüzde reklam sektörünün kullanıldığı teknolojiler öyle bir hal almıştır ki mal ve hizmetlerin bir üst modeli piyasaya sürülmüştür. Böyle hızlı gelişen dünyada reklama ve reklamı yapılan mal veya hizmetin de aynı hızda değişmesi beklenmektedir. Bu sayede satın alma güdüsünün harekete geçmesi ve seçici algılamanın, bilinç altını ele geçirmesi mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Reklam sektörünün moda ile ilişkisi ve tüketicilere etkisinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Reklam sektörü hayatımızdaki en önemli sektör olmuştur. Reklamın moda ile ilişkisi ve tüketicilere etkisini incelenmesi araştırmanın gerekçesini oluşturmaktadır. Çalışmada Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi öğrencileri ile görüşülmüş reklam, moda ve tüketim üzerine araştırma yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular SPSS 16. Paket programında yapılmış olup t testi ve tek yönlü varyans (anova) sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 126 Sanat Tasarımı Fakültesi öğrencilerine yapılan çalışmada öğrencilerin reklam ve modanın ilişkisi olduğunu bu ilişkinin tüketiciyi etkilediği sonucu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin modayı zaman zaman takip ettikleri, reklamlardan etkilendikleri belirtilmiştir. Reklamlarda ünlü kişilerin oynaması, renklerin cazipliği, sosyo-kültürel etkilerin öğrencileri tüketime daha fazla etki ettikleri görülmektedir. Bunun yanı sıra bazı reklamların insanları yanılttıklarını, aldattıklarını da dile getirmişlerdir. Yine araştırmanın sonucuna göre marka ürünlerin algısal faktörleri etkilediği ortaya çıkmıştır. Tüketim sektöründe modanın etkisinin olduğunu düşünen öğrenciler modanın, imaj, yaşam tarzı olduğunu benimsedikleri ve böylelikle tüketimde artışın olduğunu verdikleri cevaplardan söylemek mümkündür. Moda olan ürünü almak için öğrencilerin bütçelerini zorladıkları açıkça görülmektedir. Bu bağlamda reklam ve moda ilişkisi insanların tüketime zorlandığını söylemek doğru olacaktır. Anahtar Kelimeler : Reklam sektörü, Moda ve Reklam ilişkisi, Reklamın Tüketiciye
Özet (Çeviri)
Advertising in newspapers , magazines, radio, the Internet is an announcement transmitted with the help of various media such as mobile phones or posters and billboards and television. Today, technology is used in the advertising industry in a state that it has received goods and services has been a top model on the market . Such fastest growing in the world on the ad and the advertised goods or services is expected to change at the same speed. In this way, the act of buying motives and selective detection, it is possible to seize the subconscious . The purpose of this study , the relationship between fashion and the advertising sector has been identified as the study of the impact to consumers. The advertising sector has been the most important sector in our lives. The effect of advertising and consumer relationship with fashion are the reasons for the inquiry to be examined. Gazi University Department of Art and Design students at work negotiated with advertising, research was conducted on fashion and consumption. The findings obtained from this study is SPSS 16 package program t test and one-way analysis of variance ( ANOVA ) was evaluated based on the results . As a result, 126 Art and Design, which affect the consumer as a result of this relationship is the relationship between advertising and fashion students study at the Department students have been identified. According to the results of fashion students from time to time they follow , it is as they are affected by advertising. The play of famous people in advertising, attractiveness of color, it is observed that the socio-cultural impact of the students had more influence on consumption. They deceive people as well as some of its ads , have expressed that they cheated . However, it turned out that perceptual factors affect brand products According to the results of the research. In the consumer sector of the fashion students who think that the influence of fashion , image and lifestyle that they have adopted so that it is possible to tell from the responses that the increase in consumption. Fashion students to get a product that is clearly straining their budget. In this context, it will be correct to say that the people forced consumption of advertising and fashion relations . Keywords : Advertising industry, fashion and advertising relationships , Advertising Impact on Consumer