Bölgesel bir güç olarak Hindistan'ın diğer küresel güçlerle ilişkileri: ABD ve Çin örneği
Relations of İndia, as a regional power, with other global powers: The USA and China example
- Tez No: 443189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada bölgesel güç olarak Hindistan ve diğer küresel güçlerle olan ilişkileri ABD ve Çin örneğinde incelenmiştir. Soğuk Savaş sonrasında uluslararası sistemde yaşanan değişim tüm devletleri etkilemiştir. Bu süreçte Soğuk Savaş yıllarında bağlantısızlık politikasının öncülerinden olan Hindistan, daha aktif bir dış politika izleme eğiliminde olmuştur. Hindistan ABD ile yakın ilişkiler geliştirmiş ve ülkenin nükleer tecridi ABD ile imzalanan sivil işbirliği anlaşması ile sona erdirilmiştir. ABD bakış açısından ise günümüz siyasetini şekillendiren Orta Asya'ya çıkış kapısında, önemli bir coğrafyada bulunan Hindistan ile ilişkiler stratejik öneme sahiptir. Aynı zamanda Soğuk Savaş yıllarında Hindistan ve Çin ilişkileride çok gergin durumda olmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde iki ülke arasında yumuşama dönemi başlamış ve özellikle 2000 yılı sonrasında Hint Çin ilişkileri ekonomik düzeyde daha da gelişerek bölgesel istikrara katkı sağlamıştır. Bu kapsamda her üç ülkenin Soğuk Savaş sonrası politikaları, birbirleri ile daha çok işbirliği ve gerginliklerin azaltılmasına dayalıdır. Çalışmanın ilk bölümünde tezin teorik çerçevesi ortaya konulmuştur. Bu bölümde uluslararası ilişkiler teorilerinin bölgesel ve küresel güçlere ilişkin bakışları ele alınmıştır. Çalışmanın kuramsal temeli güvenlikçi bir yapı üzerine oturtulduğu için realist bakış açısından bahs edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Hindistan'ın stratejik önemi ve dış politika yapısı ele alınmıştır. Bu süreçte özellikle Hindistan dış politikasının temel belirleyicileri ve Hindistan'ın dış politika yönelimi önemli yer tutmuştur. Hindistan'ın bağlantısızlık politikasından nükleer güce dönüşmesi sürecine değinilmiştir. Bu süreçte Hindistan'ın Çin ve Pakistan ile olan sorunları öne çıkmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde bölgesel güç olarak Hindistan ve uluslararası ilişkilerdeki konumu ele alınmıştır. Burada Hindistan'ın ekonomik yükselişi ve bölgesel güç olma mücadelesi öne çıkmaktadır. Özellikle ülkenin bölgesinde önemli faktör haline gelmesi Çin ve enerji bağımlılığı açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bölgesel bir güç olarak Hindistan'ın diğer küresel güçlerle ilişkileri ABD ve Çin örneğinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında yaşanan üçlü ilişkiler konusuna ağırlık verilmiştir. Son olarak ise Hindistan'ın ABD ve Çin ile olan ekonomik ilişkileri ve BRICS ülkeleri grubu değerlendirilmiştir. AnahtarKelimeler : Bölgesel Güç, Hindistan, Küresel Güç, ABD, Çin, Güney Asya
Özet (Çeviri)
This study examines India as a regional power, and its relations with other global powers on the example of the USA and China. Change, which occurred in the international system in the Post-Cold War era, has affected all countries. India, which was a pioneer of non-aligned policy during Cold War era, tended to pursue more active policy in that period. India developed close relations with the USA and nuclear isolation on the country was removed by civil nuclear cooperation agreement signed between the USA and India. From the USA's point of view, relations with the India have strategic importance because of its significant geographical positionbeing at the doorstep of Middle Asia shaping today's politics. At the same time, relations between China and India were very tense during Cold War era. In the Post-Cold War era, softening period started between these two countries and China-India relations developed more at the economic level particularly after 2000 leading to regional stability. Within the framework, Post-Cold War policies of these three countries depend on more cooperation among countries and breaking the ice.The first chapter of the studypresents theoretical framework. Also, this chapter addresses views of international relations theories related to regional and global powers. It refers from realistic point of view since theoretical basis of the studies founded on secure structure.The second chapter of the study addresses strategic importance and foreign policy of the India. Particularly, key determinants of India's foreign policy and foreign policy orientation play important role in this period. Transition of India fromnon-aligned policyto nuclear power is referred. Moreover, problems of India with China and Pakistan come to the forefront in the period.The third chapter of the study addresses India as a regional power and its position in international relations. India's economic rise and struggle for a regional powercome to the forefront herein. Particularly, India's transition to an important factor in the region is evaluated in terms of China and energy dependence.Final chapter of the study evaluates relations of India, as a regional power, with other global powers on the example of the USA and China. Within the framework, it focuses on Cold War era and trilateral relations in Post-Cold War era. Finally, economic relations of India with the USA and China and BRICS countries are evaluated.