Esnek çalışma biçimi olarak ödünç iş ilişkisi
Temporary work agency as a form of flexible working
  1. Tez No: 443192
  2. Yazar: GİZEM YAŞAR TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Üretim ve teknoloji ilişkileri, fabrika içi çalışma yapısını bir hayli etkilemiş ve çalışma düzeninin esnekleştirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Esnek çalışma, işçiler açısından hem fırsat hem de tehditler oluşturmaktadır. Esnekleşme ile birlikte yoğunluk kazanan çalışma biçimlerinden biri de ödünç iş ilişkisidir. İşverenler bazen, kendilerine iş sözleşmesiyle bağlı olmayan başka işverenlerin işçilerine geçici süreliğine ihtiyaç duymaktadırlar. Benzer şekilde işgücünün de çeşitli sebeplerden dolayı ödünç iş ilişkisini tercih ettiği bilinmektedir. Bu imkanı gerçekleştiren ve standart çalışmadan çeşitli unsurlarıyla ayrılan ödünç iş ilişkisinin taraflarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini doğru belirlemek önemlidir. Yine, ilişkinin benzer uygulamalar ile karıştırılmaması gerekliliği ilişkinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi adına elzemdir. Avrupa Birliği'ne üye ülkeler bazında ciddi bir istihdam aracı olarak kabul gören ödünç iş ilişkisi, Türkiye'de ise şimdiye kadar sınırlayıcı bir şekilde kendisine yer bulmuştur. Fakat yakın zamanda gerçekleşen yasal değişiklikler, meslek edinilmiş ödünç iş ilişkisini başvurulacak bir uygulama alanına dönüştürebilir. Anahtar Kelimeler : Esneklik, Esnek ÇalıĢma, Ödünç ĠĢ ĠliĢkisi, Özel Ġstihdam
Özet (Çeviri)
Production and technology relations has quite affected internal workings of the factory and has revealed the need for more flexible work arrangement. Flexible working has created both oppurtunities and threats for workers. One of the winning ways of working together with the supple intensity is also temporary agency work. Sometimes, employers require workers of other employers who is not bound by their labor agreements to temporarily. Similarly, the labor force is known to prefer the temporary work agency for several reasons. This is the opportunity to perform and at temporary work agency which is separated by various elements of the standard working is important to accurately determine elements relationship with each other. It must not be confused with the similar application on behalf of the realization of a healthy relationship. On the basis of European Union member countries a serious employment as a means to accepted temporary work agency, while in Turkey so far has found itself a place in a restrictive manner. Recently legislative changes can be convert temporary agency work to an application area of reference. Key Words : Flexibility, Flexible Working, Temporary Work Agency,Private Employment Agencies