Stock price reaction to earnings results: Evidence from Turkey
Türkiye'deki hisse senetlerinin kar açıklamalarına tepkisi
  1. Tez No: 443258
  2. Yazar: GİZEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, BIST30 hisselerinin çeyreklik kar açıklamalarına tepkisi ölçülmüştür. Öncelikle, hisse fiyat hareketlerinin kar açıklamaları ile anlamlı bir ilişkisi olup olmadığı araştırılmış, daha sonrasında da değişik olay çerçeveleri incelenmiş ve hangi zaman aralığında daha çok tepki verildiği ölçülmüştür. Veriler 30 şirket için Ekim 2008'den Ekim 2015'e kadar incelenmiş ve 30 çeyreklik dönem seçilmiştir. Veriler BIST30 hisseleri için manalı çıkmış ve hisse fiyatlarının çeyreklik sonuç açıklamaları ile manalı bir ilişkisi olduğu Türkiye özelinde kanıtlanmıştır. Değişik olay pencereleri için bakıldığında ise 9 günlük olay penceresi 3 günlük olay penceresine göre daha anlamlıdır. Yön bakımından ise BIST30 hisseleri sürpriz karlara net kardaki yıllık değişime oranla daha fazla tepki vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, quarterly earnings results' effect on BIST30, in Turkey, is examined. First, the significance of the relationship between stock price movements and earnings announcements is measured through Event Study Methodology and then the scope of the reaction to earnings is analyzed by testing with different event windows. The data are used for 30 companies and the study period spans from October 2008 to October 2015, covering 30 quarterly periods. The data proved to be significant for BIST30 (Istanbul Stock Exchange) stocks, which put forth a meaningful relation between earnings results and stock returns. Among the different event windows, 9-days period of [t-4, t+4] gives the highest abnormal returns while 3-days period of [t-1, t+1] gives the lowest abnormal returns and least significance. Also, the magnitude of the abnormal returns reached peak at t-1 and t+2, which may be due to information asymmetry and long-term investor actions, respectively. In terms of direction of the stock returns, it is found that the relation between stock returns' direction (+/-) is more correlated for earnings surprises than for annual changes in net income. The findings may be useful for market participants, traders, companies and researchers. The study may be resumed by investigating whether market react stronger to EBITDA or net income results.