The making of global finance
Küresel finansın oluşumu
- Tez No: 443259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amerikan Devletinin gücünü anlayabilmek için, Amerikan devletinin küresel finans sistemi ile bağlantılarını anlamak zaruridir. Bu sebeple, bu çalışmada Amerikan devletinin küresel finans sistemini kontrol etme ve kullanma kapasitesinin, kurumsal mekanizmalarının ve tarihsel kökenlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada ilk dört bölümde, savaş sonrası süreçte, çeşitli dönüm noktalarıyla, Amerika devletinin yerel ve küresel finansal sermaye gücünü nasıl arttırdığı resmedilmeye çalışılmıştır ki bu da bizi ana tezimize götürmüştür: Finansallaşma Amerika'nın düşüşüne işaret etmemekte, tersine, küresel finans sisteminin amerikanlaşması sonucunda Amerika'nın gücünün küreselleşmesi anlamına gelmektedir. Bölüm beş ile bölüm yedi arasında, daha çok neoliberalizme odaklanarak, küresel finans sistemi, neoliberalizmin Amerika'nın sermaye birikimine etkisini dikkate alınarak incelenmiş ve neoliberalizmin, 'Büyük Durgunluk' öncesi, sermaye birikimini arttırmak amacıyla, küresel finans sisteminin amerikanlaşması ile paralellik gösterdiği fakat o derecede etkili olmadığı iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To understand the power of American state, it is crucial to understand the how the American state is connected to the global financial markets. That is why, in this essay, it is attempted to perform an analysis on the institutional mechanisms and historical roots of the capacity of American State to control and take advantage of the global financial markets. In the first four chapters, it is tried to demonstrate that the US state enhanced its domestic and global power of financial capital during all post war period through various turning points. Which led us to the arguments that: expansion of finance or financialization does not signify the US decline, rather, it means the universalization of American power through Americanization of Global Finance. Through the chapters four to seven, more specifically focusing on neoliberalism, parallel with the main argument, global finance is explored through neoliberalism's influence on American capital accumulation, and it is argued that neoliberalism paralleled with the Americanization of the global financial system to drive capital accumulation prior to the Great Recession. On the other hand, neoliberal policies are not as influential as the Americanization of finance.