İslam ülkeleri ve siyasal kültür ekseninde Türkiye'de başkanlık sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of the presidential system in Turkey on the axis of islamic countries and political culture
- Tez No: 443257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ALPER ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, başkanlık sistemi ve Türkiye'de bu sistemin uygulanabilirliği incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak hükümet sistemleri incelenmekte, daha sonra ise başkanlık sistemi ve başkanlık sistemiyle ilgili çeşitli yaklaşımlar üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, demokrasinin sürdürülebilirliğinde önemli bir unsur olan siyasal kültürün tanımı yapılmış, siyasal kültürün demokrasi ve dinle bağlantısı üzerinde durulmuştur, Türkiye'nin siyasal kültürü incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye ile benzer şekilde, İslami kültür etkisi altında olan ülkelerde başkanlık sistemine sahip ülkelerin, Türkiye ile durumları karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise İslami kültür etkisi altında olan ülkelerin, dünya ülkeleri içindeki durumunun görülebilmesi açısından, Systemic Peace Polity 4 2014 ve Freedom House 2016 Raporlarından yararlanılarak, bütün ülkelerin demokrasi ve özgürlük statüleri incelenmiştir. Çalışmada, literatür taraması ve karşılaştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Konu ile ilgili; çeşitli araştırmacılar ve akademisyenler tarafından yapılan incelemeler, çeşitli makale, kitap, gazeteler ve resmi araştırma verileri kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, presidential system and the applicability of presidential system in Turkey is examined. The first part of this study, government systems are examined in general and then focuses on the presidential system and the various approaches about the presidential system. In the second section, the definition of Political culture, which is an important element in the sustainability of Democracy, is reviewed. Moreover, the connection of Political culture, Democracy and religion is analysed and then the Political culture of Turkey is also examined. In the third part, situations of countries with presidential system, which are under the influence of Islamic Culture, are compared with Turkey. In the last chapter, status of freedom and Democracy of all the countries are examined with using the Systemic Peace Polity 4 2014 and Freedom House 2016 Reports. In this study, a literature review and comparison techniques were used. Reviews made by various researchers and academicians on the subject, various articles, books, newspapers and survey reports was used as a source.