Filiz girişim (Startup) yatırımlarının hisse senedi değerlerine etkisinin olay çalışması ile analizi
Assessing the impact of investments to Startups on stock prices with event study
- Tez No: 676676
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Filiz girişim firmalarına yapılan yatırımlar hem filiz girişimler hem de yatırımı gerçekleştiren firma için çok önemli bir birliktelik anlamına gelmektedir. Böylelikle karşılıklı bir öğrenme birlikteliği geliştirilecektir. Filiz girişim şirketleri ağ oluşturma, pazarlama, yönetim ve araştırma alanlarında yatırımcılardan destek almaktadır. Yatırımcı firmalar da filiz girişimlerin teknolojik ilerlemelerinden faydalanmakta ve hızlı büyüme potansiyellerine sahip olanları analiz edip satın alarak kendi bünyelerine katma yoluna gidebilmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında filiz girişim firmalarına yapılan yatırımların firma hisse senedi fiyatlarına etkisinin olup olmadığı irdelenmiştir. Çalışmada bu etkinin belirlenmesi için olay çalışması yöntemi kullanılmıştır. Literatürde olay çalışması yöntemi uygulanan birçok analiz olsa da filiz girişim şirketlerine yapılan yatırımların, yatırımı gerçekleştiren firmaların hisse senedi fiyatlarına etkisiyle ilgili çalışmalar sınırlı sayıdadır. Olay çalışması yöntemiyle ilgili bilinen ilk çalışma 1933 yılında James Dolley tarafından gerçekleştirilmiştir. Dolley bu çalışmasında hisse senedi bölünmelerinin hisse fiyatına etkisini ve olay zamanı içerisindeki fiyat değişimlerini incelemiştir. Kazanç açıklamalarının hisse senedi üzerindeki etkisini araştıran Ball ve Brown'un ve hisse bölünmelerinin stok getirileri üzerindeki etkisini araştıran Fama, Fisher, Jensen ve Roll'un çalışmaları bugün de kullanılan olay çalışması metolojisinin temelini oluşturmuştur. Olay çalışması metodolojisinde sıfır hipotezi ilgili olayın anormal getirilerinin sıfır olması olarak kurulmaktadır. Buradan yola çıkarak bu tezin sıfır hipotezi“filiz girişim firmalarına yapılan yatırımların firma hisse senedi fiyatlarına etkisi yoktur”olarak belirlenmiştir. Bir olayın firmalara etkisinin belirlenmesi için gerçekleşen olayların birbirlerine eklenerek incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada 2011-2021 yılları arasında gerçekleştirilmiş 36 adet yatırımın, yatırımı gerçekleştiren şirketlerin hisse fiyatlarına etkisi analiz edilmiştir. Yatırımlar belirlenirken yatırımı gerçekleştiren şirketlerin hisselerinin BİST-100 kapsamında işlem görmesi ön koşul olarak belirlenmiştir. Olay çalışması metodolojisine uygun olarak öncelikle 120 günlük tahmin penceresi belirlenmiş, sonrasında bu tahmin penceresindeki veriler kullanılarak olay tarihindeki hissenin beklenen getirisi hesaplanmıştır. Bu getiriler hesaplanırken Türkiye'deki literatür çalışmalarında daha verimli olduğu açıklanan“Piyasa Modeli”tercih edilmiştir. Daha sonra ise hissenin beklenen getirisi ile gerçekleşen getirisi arasındaki fark alınarak anormal getiriler bulunmuştur. Bu tezin araştırma sürecine dahil edilen 36 olay için bu anormal getirilerin ortalaması alınarak ortalama anormal getiriler bulunmuştur. Hisselerin ortalama anormal getirileri (-10, +10), (-5, +5), (-3, +3), (-1, +1) olarak belirlenen dört farklı olay penceresi aralıkları için toplanıp kümülatif ortalama anormal getiriler (CAAR) bulunmuştur. Bu değerler hesaplandıktan sonra parametrik ve parametrik olmayan testler ile bulunan değerlerin anlamlılığı test edilmiştir. CAAR değerleri (-10, +10) penceresinde %0,20, (-5, +5) penceresinde %0,67, (-3, +3) penceresinde %0,63 ve (-1, +1) penceresinde %0,93 bulunmuştur. Parametrik ve parametrik olmayan testler uygulandığında çıkan sonuçların anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Filiz girişim yatırım haberleri değerlendirildiğinde BİST-100 endeksinin yarı güçlü formda etkin olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre filiz girişim yatırım duyuruları kullanılarak anormal getiri sağlanamaz ve bu çalışmanın hipotezi reddedilememiştir. Bu analize ek olarak satın alma ve sadece hisse almanın CAR açısından farklılığı, satın alınan veya hissedar olunan filiz girişimlerin patentinin olmasının CAR değerine etkisi ve satın alanın veya hisse alanın piyasa büyüklüğüne göre CAR ilişkisi incelenmiştir. Piyasa büyüklüğü daha düşük olan firmaların grubunda (-1, +1) olay penceresinde CAR değeri 1,78% GRANK testi değeri ise 2,08 olarak bulunmuştur. Bu değer istatistiksel olarak anlamlı olduğu için bu gruptaki firmaların filiz girişim yatırım duyuruları kullanılarak anormal getiri sağlanabileceği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Startup is defined as new business or project that has a potential of high growth. With the development of technology, the development of startup companies continues rapidly. These rapidly developing entities take high investments and establish an important business relationship with investors. Startup companies first emerged in Silicon Valley in the USA and many of the world's leading technology companies were founded there. The success of startups is important for two reasons: First, they facilitate isolation and economic growth, and second, they inspire others. Startups have great importance for the development of the Turkish economy, which is among the developing economies. In recent years, important startups have been established in Turkey as well. The importance of entrepreneurship and startup companies is increasing every year and the contribution to the country's economy continues. Various investors can invest in startups. Some can be summarized as family and friends, bank loans, angel investors, technology parks, incubation centers, venture capital, corporate venture capital and private capital. Family and friends, angel investors, incubators type investors generally invest in early-stage startups. Structures such as venture capital, corporate venture capital and private equity generally expect startup companies to prove themselves. Investments in startup companies mean a very important partnership for both startups and the company that makes the investment. With this cooperation, a mutual learning partnership will be developed. Startup companies receive support from investors in networking, marketing, management and research. It is seen that startups that receive investment from corporate venture capital firms have earlier public offerings compared to other startups, and they receive higher valuation when the public offering takes place. Investor companies benefit from the technological advances of startups. They can analyze and buy those with rapid growth potential and try to incorporate them into their own structure. There are also some negative approaches in the literature about startup companies receiving investment from corporate venture capital firms. These investors may also invest in a competing startup company, and that disagreements and conflicts may arise between the investors' parent companies and startup companies. The main motivation source of investors is to access the technology resources of startup companies and that startups risk losing their technologies for this reason. The event study method is a widely used method in the literature both worldwide and in Turkey, in order to analyze the effects of certain events that occur at the macro level in a company, such as economic, political, political events. The first known study of the case study method was carried out by James Dolley in 1933. In this study, the effect of stock splits on the price and the price change in this event time frame are examined. The studies conducted in 1968 by Ball and Brown and in 1969 by Fama, Fisher, Jensen and Roll are the milestones in event study. These methods are still the base of today's event study methods. Ball and Brown investigated the effect of earnings announcements of firms on their stocks. In this study, it is concluded that the differences between the expected earnings and the declared earnings have an effect on the abnormal return and the annual earnings notifications have an effect on the stock prices. Fama, Fisher, Jensen and Roll investigated the effect of stock splits on stock returns. In this study, it was stated that prices were stabilized after new information. Share splits generally occur when share prices are too high relative to the market. As a result, it was seen that there was a rapid reaction to the news of the split and they were informed that it is not possible to obtain abnormal returns by using these news. It is defined that event study has 7 steps. These are identification of events, determination of selection criteria, determination of normal and abnormal returns, estimation procedures, testing procedures, analyzing results and conclusion about event study application. In event study generally timeline diveded as three parts. First one is estimation window, second one is event window and finally third one is post event window. Estimation window is used for specifying the parameters of the model. Using this model abnormal returns are calculated and analyzed for event window. Some studies also analyze post event window returns. In this master's thesis study, it has been examined whether the startup company investments have an effect on the company's stock prices. In the study, the event study method was used to determine this effect. Although there are many analyzes in the literature that apply the event study method, studies on the effect of startup company investments on the stock prices of the investing companies are limited. In the event study methodology, the null hypothesis is that the abnormal returns of the relevant event are zero. Based on this, the null hypothesis of this thesis is determined as“investments in startup companies has no impact on company stock returns”. In order to determine the impact of an event on stock returns, it is necessary to examine the events by aggregating them to each other. In this study, the effect of 36 investments made between 2011-2021 on the stock prices of the investing companies was analyzed. While determining the investments, it has been determined as a prerequisite that the shares of the investing companies are traded on the BIST-100 index. In accordance with the event study methodology, first a 120-day estimation window was determined, and then the expected return of the stock on the date of the event was calculated using the data in this estimation window. While calculating these returns, the“Market Model”, which has been described in the literature as being more efficient in studies in Turkey, was preferred. Then, abnormal returns are found by taking the difference between the expected return of the stock and the actual return. Average abnormal returns were found by averaging these abnormal returns for 36 events included in the research process of this thesis. The average abnormal returns of the stocks are aggregated for four different event window intervals, determined as (-10, +10), (-5, +5), (-3, +3), (-1, +1) and the cumulative average abnormal returns (CAAR) was found. After these values were calculated, the significance of the values found tested by applying parametric t-test and Crude Dependence Adjustment (CDA) test and non-parametric generalized rank test (GRANK). CAAR values 0.20% in the (-10, +10) window, 0.67% in the (-5, +5) window, 0.63% in the (-3, +3) window, and % in the (-1, +1) window 0.93 was found. When both parametric and non-parametric tests were applied, it was found that the results were not statistically significant. When startup investment news is evaluated, it is seen that BIST-100 index is effective in semi-strong form. According to these results, abnormal returns cannot be achieved by using startup investment announcements and the hypothesis of this study could not be rejected.