A research on how car concept has changed over the years and under these changes how companies position themselves by using advertising
Araba konseptinin yıllara göre değişimi ve şirketlerin bu değişimlere karşı reklamcılığı kullanarak konumlandırılmaları
- Tez No: 443262
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Otomobil günümüzde kullanılan en önemli buluşlardan biridir. Otomotiv endüstrisi zaman içerisinde birçok değişikliğe uğramış ve ülkelerin ekonomisine istihdam sağlayarak diğer sektörleri de etkileyen önemli bir kaynak haline gelmiştir. Satın almanın ihtiyaç kavramıyla bağının zayıfladığı günümüzde, otomotiv pazarında çok sayıda marka rekabet halindedir. Otomobil şirketleri, otomotiv pazarında rekabet edebilmek için sürekli daha fazla otomobil reklamı yapmaktadırlar ve bu durum dönemsel olarak değişen otomobilin toplumsal algısına önem kazandırmıştır. Rekabetin hız kazanmasıyla; otomobil markalarının tüketicilerin ilgisini çekmek adına sadece reklam kampanyaları üretmeleri yeterli olmamaya başlamıştır. Bu çalışmada, otomobil ve otomotiv endüstrisi, reklam sektörü, otomobil reklamcılığının gelişimi incelenerek otomobil sektörünü etkileyen toplumsal olaylar on yıllık dönemlere bölünüp incelenmiş ve reklam çekiciliklerinin değişimleri kullanılarak reklam analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Automobiles are one of the most important inventions used today. The automotive industry has undergone many changes in the course of time. The automotive industry is a leading important industry, which provides resources and employment opportunities to economy of countries and affects other industries. In our day when connection between purchasing and need concept has weakened, a large number of automotive brands compete in the market. Automobile companies have been launching more and more advertising in order to compete and this situation made the social perception of automobile more important which changes cyclically. By accelerating the competition, Automobile companies fall short of drawing attention of customers by merely launching common advertising. In this research, development of automobile and automotive industry, advertising industry, automobile advertising literature have been described and analysis studies by using changes in the advertising appeals in the course of time on automotive advertising are included.