Investments and corporate strategy: Aligning investment decisions with overall strategy
Yatırımlar ve kurumsal strateji: Bütün stratejiyle yatırım kararlarını bağdaştırmak
- Tez No: 443261
- Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ, DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU, ÖĞR. GÖR. ELİF BAKİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı yatırım kararları ile kurumsal stratejiler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, dört ana yatırım enstrümanı olan yenileme yatırımları, kapasite (büyüme) yatırımları, rasyonalizasyon yatırımları (üretimi artırıp çalışan sayısını azaltmak) ve çevresel yatırımları (hukuki açıdan yapılması gereken yatırımlar) arasındaki ilişkiyi önemliliklerine göre kurumsal strateji açısından incelemektir. İlk olarak yatırım kavramı ve ilgili yatırım teorileri kısa bir şekilde açıklanmıştır. İkinci olarak kavramsal bazda detaylandırılmıştır. Yönetim çeşitlerinin büyük bir çoğunluğu, özellikle de stratejik yönetim incelenmiştir. Yatırım kararları ve yönetim çeşitlerinin güçlü ve zayıf yanları ortaya konulmuş, ardından ilgili metodoloji açıklanarak SPSS testlerine geçilmiştir. Veriler kurumlarda çalışan 76 kişiden oluşan bir havuzdan anket yoluyla elde edilmiştir. Sonuçlar en az anlamlı çıkan yatırım aracının çevresel yatırım olduğunu göstermiş, diğer üç yatırım aracı arasındaki farklar da istatistiksel olarak anlamlı çıkmamış ve en düşük mean skor rasyonelleştirme yatırımlarının skoru olarak belirlenmiştir. Ayrıca, risk faktörünün yatırım kararlarını öneme göre sıralamada önemli bir neden ve açıklayıcı olduğu net olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between investment decisions and the overall corporate strategy. Also, we examined four main investment instruments such as replacement investment, capacity (growth) investment, rationalization (increasing productivity and decreasing the number of employees) investment and environmental (including investments required by law) investments to determine the order of importance among them for the corporate strategy. Firstly, the investment concept and related investment theories are explained briefly. Secondly, concepts are expressed in detail. Vast majority of management strategies have been investigated in the paper, strategic management in particular. Strengths and weaknesses of the management strategies and investment instruments for corporations were explained after the methodology of the empirical analyzes explained, SPSS analyzes taken place. Data consists of 76 people who work within the corporation, obtained from survey. SPSS results revealed that the correlation and the mean score showed that the environmental investments are considered as the least significant investment option, differences between other three investment types were not statistically significant and the lowest score belongs to rationalization investments. Moreover, we can clearly see that risk factor can be considered as an explanation of the score which we used to sort the investment instruments by their importance.