Measuring the effects of ownership structure and board attributes on firm performance: evidence from Turkey
Sahiplik yapısı ve yönetim kurulu özelliklerinin şirket performansının ölçülmesine etkisi: Türkiye uygulaması
- Tez No: 443277
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma içsel kurumsal yönetim mekanizmalarının (sahiplik yapısı ve yönetim kurulunun özellikleri) Türkiye'deki firmaların performansları üzerindeki doğrudan etkisini araştırmaktadır. Bu ilişki Türkiye'de Borsa İstanbul'da kayıtlı olan 210 firmanın 2010-2013 dönemleri için araştırılmıştır. Kaldıraç oranı, firma yaşı, firma büyüklüğü, sektör ve belirli bir gruba bağlı olma koşulları kontrol altında tutulduğunda, firmaların sahiplik yapısının, yabancı ortaklı olmasının ve yönetim kurulundaki üye sayısının şirketlerin performansı (Tobin's Q ve ROA) üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Sonuçlar halka açık şirketlerin, tüzel kişiliğe sahip sermaye sahipliğinin ve yönetim kurulunda icracı olmayan bağımsız üyelerin firma performansı üzerinde kısmi ve negatif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyarken, firmaların kurumsal yönetim endeksinde yer almasının performans üzerinde kısmi ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yönetim kurulunda kadın üyelerin, icracı üyelerin, aile üyelerinin bulunması ve yönetim kurulu başkanı ile icra başkanının aynı kişi olmasının firma performansı üzerinde ana bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak çalışmada yer alan hiç bir kurumsal yönetim teorisinin firma performansını artırma konusunda baskın olmadığı kanıtlanmıştır. Sonuçlar, kurumsal yönetim mekanizmaları ile firma performansının tek bir teori ile açıklanamayacak kadar çeşitli ve karmaşık olması açısından geçmiş literatür çalışmaları ile de uyumludur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the level of the direct influence of internal corporate governance mechanisms (ownership structure and board attributes) on firm performance in Turkey. These relationships are examined for 210 Turkish listed firms in Borsa İstanbul between 2010–2013. After controlling for the effects of leverage, firm age, firm size, industry and group affiliation, we found significant positive impacts from ownership concentration, foreign ownership and board size on a firm's performance (Tobin's Q and ROA). The findings suggest that public and corporate ownership, and the presence of non-executive independent directors on the board, has a partially negative effect on firm performance, and that a firm's presence on the corporate governance index has positive, but also partial, effect. We found that there was no significant effect from the presence of females, executives, family- controlled directors on the board or CEO duality, on firm performance. In particular, we provide evidence that none of the corporate governance theories studied in this survey are dominant in enhancing firm performance. In line with the prior literature, our results suggest that the relationship between corporate governance mechanisms and firm performance cannot be explained using a single theory, due to the varied and complex components of the subject.