Eğitim programlarının beklenen ve algılanan kalite boyutlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research for determining the dimension of expected and perceived quality of the training programs
- Tez No: 443278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz rekabet ortamında eğitimin rolü sadece klasik örgün eğitimlerden oluşmayıp hayat boyu devam eden bir sürekliliğe kavuşmuştur. Bu gelişim sonucunda eğitim kalitesi önemli bir kavramsal birikime ulaşmıştır. Bu çalışmanın amacı eğitim programlarının beklenen ve algılanan kalite boyutlarının tespiti ve algılanan eğitim kalitesi ölçeğinin gıda sektöründe uygulanmasıdır. Bu amaçla algılanan eğitim kalitesi boyutları belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, algılanan eğitim kalitesi boyutlarının yazındaki sonuçlarla benzerlik taşıdığını göstermektedir. Bununla beraber, algılanan eğitim kalitesi boyutlarının eğitim transferi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, algılanan - beklenen eğitim kalitesi (gap) sonuçlarının, örneklemin demografik özelliklerine göre de farklılıklar gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The role of education is not only consisted of classical formal training but also a life-long learning training in the current competitive environment. As a result of this progress, training quality constitutes a considerable amount of accumulated knowledge. The purpose of the present study is to determine the dimensions of expected and perceived training quality and to apply the perceived training quality scale in the food industry. For this purpose, the dimensions of perceived training quality were determined. Results indicate that there are similarities between factors determined in this study and reported in the literature. Furthermore, it is reported that there is a positive impact of the dimensions of perceived training quality on training transfer. In addition, there are differences between perceived and expected training quality (gap) scale scores in terms of demographics of the sample.