A new definition and measurment approach for the marketing abilities: Marketing intelligence
Pazarlama zekasının tanımı ve ölçülmesi için yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 443318
  2. Yazar: PARASTOU KIANI
  3. Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsanlar ticari hayttta değişik ürünleri alıp satarlar. Fakat bazı insanların ürünleri alıp satmak için yaradılıştan gelen bazı belirgin yetenekleri mevcuttur. Bazı insanları diğerlerinden daha iyi yapan özellikler nelerdir? Pazarlama Zekası diye adlandırabileceğimiz bazı özel beceriler, insanların ürünlerin alınıp satılması sırasında ortaya çıkan farklılıkları tanımlamaktadır. Bu araştırma, başarılı ve sıradan pazarlamacılar arasındaki farkı yaratan becerileri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Daha önceden yapılan araştırmalar, pazarlama becerisinin; analitik düşünme, iletişim, yaratıcılık, insanları etkileyebilme ve duygusal beceriler gibi bileşenlerinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu faktörlerin birbirleri ile de yakın ilişkisi bulunmaktadır. Yarı yapılandırılmış mülakatlarla gerçekleştirilen bu araştırma, başarılı pazarlamacıların kendilerinin diğer orta düzey pazarlamacılardan ayırd eden becerilere sahip olduklarını ortaya koymuştur. Pazarlama Zekası' nın en önemli komponentlerinden bir tanesinin analitik düşünme becerisi olduğu tespit edilmiştir. İletişim becerisi ve yaratıcılık da öne çıkan diğer önemli becerilerdir. Araştırmada ayrıca, pazarlık ederken başkalarını etki altına alma ve bir grup insanı yönetmek için gerekli liderlik becerilerin eşit oranda önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Pazarlama Zekası' na sahip olan kişilerin cinsiyet ayrımı olmaması da araştırmanın bir başka sonucudur.
Özet (Çeviri)
Generally, people are bound to buy and sell various products. However, some people possess significant skills to sell or buy certain products, as a result of their intrinsic behaviors. But what makes some people better marketers than others? As such, the perception of 'special skills', which can also be defined as marketing intelligence seeks to establish if successful marketers indeed have special skills, so as to explain the differences among different people when it comes to selling or buying a certain product. Therefore, this work seeks to establish if the level of intelligence among the marketers is similar among the marketers. Past studies indicates that marketing competence is made up of several components, which include analytical, influencing, communication, creativity and emotional skills. These elements are organized so as to relate with one another. After the study, which was conducted via semi-structured interview, it was discovered that good marketers have special skills, which allows them to perform exceptionally well as opposed to others. One of the most fundamental components in MQ was established to be analytical competence. Others that were widely identified include communication skills as well as creativity. The ability to influence others, either by bargaining or leading a group of people was found to be equally important. The study also revealed that gender played no role in establishing the MQ of a person.