Eğitim kurumlarında presenteizm'in azaltılmasında ödüllendirmenin rolü
Rewarding the role of presenteeism reduction in educational institutions
- Tez No: 443334
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küreselleşmenin yaygınlaşması ile artan değişim ve rekabet koşulları ile birlikte, çalışan performansları işletmeler için daha çok önem kazanmaktadır. İşletmeler başarılı olmak ve bu amaçla çalışanların performanslarını ileriye taşıyabilmek adına birçok sorunla mücadele etmektedirler. Çalışanların verimliliğini önemli derecede etkileyen unsurlardan biri Presenteizm ile mücadele konusu olmaktadır.İşletmelerin çalışanların verimliliklerini olumsuz etkileyen Presenteizm sorunu ile mücadele edebilmede ödüllendirmenin önemli bir yeri vardır. Ödüllendirme uygulamaları, çalışanların iş yapma isteğini arttırabilmesi sebebiyle işte var olmama sorunu karşısında mücadele yöntemleri arasında yer alabilmekte ve çalışanların verimliliklerini yükseltilmesi amacıyla tercih edilmektedir.Eğitim kurumlarında Presenteizm'in azaltılmasında ödüllendirmenin rolü adlı bu çalışma, işletmelerin işte var olmama sorunu ile mücadele edilebilmesinde ödüllendirmenin önemini incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Along with an increase in the global competitive environment and the change rate, employee performance is becoming more important for businesses. Businesses are struggling with many problems in order to move forward the performance of employees and be successful for this purpose. One of the factors affecting employee productivity significantly is being the issue of struggle with Presenteeism.Rewarding is very important to struggle with the problem of presenteeism that adversely affecting employee productivity. Rewarding that increases the willingness to work of employees is used one of the ways to struggle with the problem of not attending work and is preferred in order to increase the productivity of employees.The study called the role of rewarding in reduction of presenteeism in educational institutions, examined the importance of rewarding to struggle with the problem of not attending work.