Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları yapılan kurumlarda çalışan memnuniyeti ve çalışan bağlılığı
Employee satisfaction and employee commitment at companies that engaged in corporate social responsibility activities
  1. Tez No: 443335
  2. Yazar: AYSEL KARABEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramı son zamanların en çok öne çıkan kavramı olarak yer almaktadır. Kurumlar sadece finansal değil aynı zamanda da toplumsal ve sosyal sorunlara değinerek daha fazla büyüyebileceklerini ve daha güzel bir şekilde büyüyebileceklerini keşfetmeye başladılar artık. Bu tez çalışmasında Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmaları yapılan kurumlarda çalışanların bu çalışmalara karşı algıları ve bunun sonucunda da çalışanların memnuniyet duygularını ve kurumlarına olan bağlılıklarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Yapılan anket çalışmaları sonucunda sonuçlara ulaşılmıştır. Anket sonuçlarına göre, kurumda yapılan Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmaları çalışanlar tarafından olumlu olarak algılanıyor ve çalışan memnuniyetini olumlu yönde etkiliyor ve bunun sonucunda da çalışanın kuruma olan bağlılığını arttırıyor.
Özet (Çeviri)
The concept of Corporate Social Responsibility is recently so outstanding. It is because that companies have started to understand they can grow not only with financial investment, but they can also grow with focus on social problems. In this thesis, it is reseached that how Corporate Social Reponsibility works affect the employees and as a result of these works, is there any acceptable reasons that these works affect employees' job satisfaction and their loyalty to their company. To reach to the results, survey study has been done. According to survey results, if a company makes Corporate Social Responsibility works, there is positive perception by employee. As a result of these positive perception, there is employee satisfaction of employee and loyalty to their company.