The vampire, the wolf and the ghost: The representation of inbetweenness in divergent superhero movies
Vampir, kurt ve hayalet: Ayrıksı süper kahraman filmlerinde aradalığın temsili
  1. Tez No: 443357
  2. Yazar: TUNA TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Süpermen'den günümüze süper kahramanlar, Amerika'da ve dünyada popüler kültürünün önemli bir parçası haline gelmiştir. Klasik süper kahramanlar misyon, süper güç, gizli kimlik/kostümleriyle tanımlanmaktadır. Marvel Comics'in alternatif karakter tasarlama girişimleriyle birlikte, süper kahraman evreni de geleneksel kalıpların ötesine geçmeyi başarmıştır. Bu tezin amacı, ayrıksı süper kahramanları inceleyerek süper kahraman dünyasındaki genişlemeye daha derinlemesine bir bakış sunmaktır. Misyonlarının fluluğu, sahip oldukları gücün kendileri için birer lanete dönüşmesi ve kim olduklarıyla ilgili arada kalmışlıkları bu ayrıksı süper kahramanların tanımlayıcı unsurlarıdır. Bu çerçevede; Blade, Wolverine ve Ghost Rider karakterleri ayrıksı süper kahraman örnekleri olarak ele alınacaktır. Bu üç süper kahramanın arada kalmışlıkları; kanun/ kanunsuzluk, kahraman/kötü adam, aidiyet/yerini bulamama, hayvansılık/ medenilik, hafıza üzerinden geçmiş/ yokluk üzerinden şimdi olarak kurulan karşıtlıklar üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since Superman, the superhero has been a visible part of the American and global popular culture. The classical superhero had been defined by a clearly defined mission, power and secret identity/costume. With the proliferation of alternative character designs by Marvel Comics, the superhero universe had expanded beyond such conventional boundaries. The objective of this thesis is to provide a deeper understanding of such expansion through a focus on divergent superheroes. Their mission lacking a coherent definition, their power becoming an individual curse, and their identity reflecting a constant inbetweenness. Within the confines of this thesis; Blade, Wolverine and the Ghost Rider will be examined as divergent superhero exemplars. Their inbetweenness will be assessed along the oppositional dichotomies of law/lawlessness, hero/villain, belonging/displacement, animalism/civility, past as memory/present as absence.