Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
Deferment of the announcement of the verdict
- Tez No: 443356
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın konusu hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumudur. Kurum ilk olarak çocuklar hakkında uygulanmak üzere kabul edilmiş, daha sonra yapılan yasal değişiklikler ile büyükler için de uygulanabilen genel bir kurum haline getirilmiştir.Kurumun getirilişindeki amaç, özellikle ilk defa veya tesadüfen suç işleyen failleri, hapse koymadan, toplum içinde iyileştirerek yeniden suç işlemelerine engel olmaktır.Çalışma giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünü takip eden ikinci bölümde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kavramı açıklanmış, kuruma kaynaklık eden adalet anlayışı ile kurumun hukuki niteliği ve Türk hukukundaki gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunun bazı kurumlarla karşılaştırılması yapılarak, benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde kurumun uygulanma koşulları, beşinci ve altıncı bölümlerde ise sırasıyla, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının sonuçları ve etkileri üzerinde durulmuştur. Yedinci bölümde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı aleyhine başvurulabilecek kanun yolları açıklanmıştır. İlgili bölümlerde gerekli açıklamalar yapılırken tartışmalı noktalar üzerinde durulmuş ve yüksek mahkeme kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is Deferment of the Announcement of the Verdict, which was first adopted to apply for children. After legal changes it was transformed into a legal institution which can be applied for adults as well. The aim of that is to prevent accused people, who commit crime for the first time or accidentally, committing a crime again. This study consists of six chapters except for introduction and conclusion parts. In the second part which is after introduction part, legal concept of Deferment of the Announcement of the Verdict is explained and origins of that, the legal nature and its development in Turkish Law are clarified. In the third part, Deferment of the Announcement of the Verdict is compared with other concepts and similar and different sides of these are presented. Implementation conditions of this concept are expressed in the fourth part. Deferment of the Announcement of the Verdict's outcomes and its effects are explained in the fifth and sixth parts, respectively. In the seventh part, legal ways which can be sued against Deferment of the Announcement of the Verdict are explicated. In these related chapters, controversial points are especially emphasized and judgments of Supreme Court are added.