Soğuk savaş dönemi sonrası NATO'nun Orta Doğu politikaları
NATO's Midde East policy after cold war era
- Tez No: 443366
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR AYBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş Dönemi sonrasında NATO'nun Orta Doğu politikalarını incelemektedir. Bu çerçevede ilk olarak NATO'nun kuruluşu, Soğuk Savaş döneminin sona ermesinin ardından devamlılığının nedenleri ve görev alanının genişlemesi aktarılacak, ayrıca uluslararası sistemin dönüşümü ve NATO'nun konumu açıklanacaktır. Sonraki bölümlerde ise 2001 – 2010 arasındaki dönemde NATO ve Orta Doğu arasındaki ilişkiler incelenecek ve paktın Arap Baharı olayları ile etkileşimi açıklanacaktır. Son olarak NATO ve Orta Doğu'nun geleceği güvenlik ve dengeler bağlamında ele alınacaktır. Sonuç kısmında NATO'nun tarihsel süreçteki gelişimi ve Orta Doğu'ya yönelik izlediği politikalar bağlamında genel bir değerlendirme yapılacaktır. Bu doğrultuda Soğuk Savaş dönemi sonrasında NATO'nun genişleme isteği ile amaç ve görevleri gelişen olaylar paralelinde yeniden yapılandırılması açık bir şekilde ortaya konulacak, böylece NATO için Orta Doğu'da istikrarın mı yoksa etkin konumda bulunmanın mı önemli olduğu sorusuna cevap verilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Middle East policies of NATO after the Cold War period. Within this frame the formation of NATO and the reasons of its continuity after the Cold War and the expansion of its area of responsibility will be expressed at first. Afterwards, the transformation of the international system after 2001 and the position of NATO in this will be explained. In the following chapters NATO and Middle East relations will be examined and the interaction of NATO with the Arab Spring will be explained. Finally the future of NATO and Middle East will be discussed in the context of security and balances. In conclusion there will be an overall assessment on NATO in terms of its policies towards Middle East and its progress in historical process. Accordingly, NATOs request for expansion and reassessment and configuration of its tasks and objective in line with recent developments will be presented clearly, in this way the question of whether the stability in the Middle East is important NATO or to be in an effective position will be answered.