Hızırbek Gayretullah'ın hayatı, faaliyetleri ve Doğu Türkistan davasındaki yeri
Hızırbek Gayretullah's life, activities, and its place in the tug of war for East Turkistan
  1. Tez No: 443367
  2. Yazar: SERDAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN KIRKIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızda Doğu Türkistan'ın kısa tarihçesi ile Doğu Türkistan'dan yapılan göçler hakkında da bilgi verilmiştir. Hızırbek Gayretullah'ın Doğu Türkistan'dan başlayıp Türkiye'de son bulan göçüne ayrıca yer verilmiştir. Doğu Türkistan davası için önemli faaliyetlerde bulunmuş olan Hızırbek Gayretullah'ın hayatı, ilmi ve edebi kişiliği üzerinde durulmuştur. Ayrıca Gayretullah'ın Doğu Türkistan için kaleme aldığı eserleri, gazete ve dergilerde yayınlanmış makaleleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda Hızırbek Gayretullah'ın kendisiyle yapılan röportajlar, kendisi tarafından kaleme alınan eser ve makaleler ile Doğu Türkistan üzerine yapılmış diğer çalışmalardan istifade edilmiştir. Bu vesile ile çalışmanın bundan sonra yapılacak olan Doğu Türkistan araştırmalarına katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our work, giving the short history of Eastern Turkistan, the short knowledge about the immigrations from Eastern Turkistan has been given. Besides, the immigration of Hızırbek Gayretullah starting from Eastern Turkistan and ending in Turkey has been mentioned. The life, the study and literal personality of Hızırbek Gayretullah writting about the problem of Eastern Turkistan and doing important activities about this subject have been told. In addition, Hızırbek Gayretullah's works written for EasternTurkistan and his essay spublished in magazines and newspapers have been introduced. The knowledge about the seven books Hızırbek Gayretullah published has been given. In our research, the interview with Hızırbek Gayretullah himself, his works written by himself, the works written for Eastern Turkistan in addition to his essays and the related magazines have been used. We think our research will controbute to the research that will be done on Eastern Turkistan in the future.