Shakespeare'in Hırçın Kız adlı oyununun feminist bakış açısı ile eleştirisi ve Aristophanes'in Lysİstrata adlı oyunundaki Lysistrata karakteri ile Hırçın Kız (Katharİna) karakterinin karşılaştırılması
A feminist review of 'The taming of the shrew' by William Shakespeare and comparison of 'Lysistrata' from 'Lysistrata' by Aristophanes and 'Katharina' from 'The taming of the shrew' by Shakespeare
  1. Tez No: 443365
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEHER DEVRİM YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Feminizm, ortaya çıkışından sonra pek çok farklı disiplin gibi tiyatroyu da etkiledi ve onun ataerkil dilini tam olarak değiştirmese de, farklı bir bakış açısı getirdi ve alternatif bir yol yarattı. Bu çalışmada, feminizmin Fransız Devrimi'nden itibaren olmak üzere kısa bir tarihi ile birlikte; bu tarihten çok daha önce yazılmış olan iki oyun“Hırçın Kız”(William Shakespeare) ve“Lysistrata”(Aristophanes) feminist bir bakış açısı ile birlikte incelenmiştir. Bu oyunlar, tıpkı her oyun gibi kendi dönemlerinin toplumsal durumu hakkında ipuçları taşımaktadır. Bu ipuçlarından hareketle; o dönemde kadına bakışa ilişkin tespitler çalışmanın dışında bırakılmamış buna ek olarak oyunların yazıldığı dönemlere ilişkin olarak çalışmalara ve incelemelere de yer verilmiştir. Elbette feminizm ve tiyatro üstüne yapılan bir çalışmada, kadının tarihteki yeri de dışarıda bırakılmamış ve aynı bakış açısından hareketle incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, incelenen iki oyunun birbirleriyle karşılaştırılmasına da bir alan ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feminism; effected theatre as well as many other disciplines after its emergence and created a different perspective as well as an alternative way; even though couldn't change its patriarch language. This study contains; alongside with a short history of feminism after French Revolution, a feminist review of two plays written long before this date:“The Taming of the Shrew”(William Shakespeare) and“Lysistrata”(Aristophanes) These plays, just like every other one, includes clues regarding their eras social situation. By referring to these clues; evaluations of the position of the women in that era are not excluded from this study, in addition to that there are references and reviews of the eras which these plays are written. Naturally; in a study about feminism and theatre also includes a brief review of women's position in history from the same perspective. In the end of the study; the comparison of these plays can be found.