II. Selim dönemine âit 547 Nolu Bolu Livası Evkaf Defterine göre Yedidivan, Hızırbey ili ve Ereğli Vakıfları
Yedidivan, Hızırbey ili and Ereğli foundations according to Awqaf Book of Bolu Liva Numbered 547 during the time of Selim II
- Tez No: 841933
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Evkaf defterleri, Osmanlı Devleti'nde asırlarca sürmüş olan vakıf geleneğine dâir önemli ipuçları içermektedir. Osmanlı toplumunun sosyo-ekonomik hayatı hakkında birtakım bilgiler sunmaktadır. Her bölgenin kendisine âit evkaf defteri bulunmaktadır. Her bir defter, bağlı olduğu bölgenin tahrir sayımları sonucunda oluşturulmuştur. Belgelerde yer alan bilgiler ilgili bölgenin tarihini aydınlatacak veriler içermektedir. Kuyûd-ı Kadîme Arşivi'nde elli adet evkaf defteri bulunmaktadır. 547 Nolu Bolu Livası Evkaf Defteri içerisindeki vakıf kayıtları temel alınarak oluşturulan çalışmamızda Yedidivan, Hızırbey ve Ereğli nahiyelerinde vakıf işlemini gerçekleştiren kişiler, vakfedilen araziler ve bölgede yetiştirilen tarım ürünleri hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Vakıf işlemini gerçekleştiren kişiler arasında dönemin siyâsileri bulunmaktadır. Vakfedilen bazı arazilerde, elde edilen gelirlerin belirli bir kısmının birtakım yapılara tahsis edildiği görülmektedir. Osmanlı reayasının kullanmakta olduğu cami, medrese, mescit, kervansaray, köprü ve zaviye söz konusu yapıları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Awqaf books contain important clues about the foundation tradition that lasted for centuries in the Ottoman Empire. It provides some information about the socio-economic life of the Ottoman society. Each region has its own awqaf book. Each book was created as a result of the census of the region to which it belongs. The information in the documents illuminate the history of the relevant region. There are fifty foundation books in the Kuyûd-ı Kadîme Archive. In our study, which was created based on the Awqaf Book in the Bolu Liva Numbered 547; it contains important information about the people who carried out the foundation process in Yedidivan, Hızırbey and Ereğli regions, the donated lands and the agricultural products grown in the region. There were politicians of the period among the people who carried out the foundation process. It is seen that in some donated lands, a certain portion of the income obtained is allocated to certain constructions. Mosques, madrasahs, masjids, caravanserais, bridges and zawiyas used by the Ottoman society constitute the mentioned buildings.