Corporate brand image effect on customer satisfaction and future intention : An application in financial service sector
Kurumsal marka imajının müşteri memnuniyeti ve gelecekteki eğilimi üzerine etkisi: Finansal hizmet sektörü üzerine bir uygulama
- Tez No: 443393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM ZEYNEP BAYAZIT ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada kurumsal marka imajının müşteri memnuniyeti ve gelecek eğilimi üzerine etkisi finansal hizmet sektörü için incelenmiştir. Bu çalışma için Türkiye'de değişik illerde bulunan banka müşterilerine anket uygulanmıştır.Bu çalışma, giriş ve sonuç bölümleri hariç tutulduğunda üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, literatür ve teori kısmı incelenmiştir. Marka kavramı, kurumsal marka imajı ve ilişkili kavramlar ortaya konulmuştur. Kurumsal marka imajı ile ilişkili kurumsal iletişim, kurumsal kimlik, kurumsal farkındalık, algılanan kurumsal kalite, kurumsal ayırtedicilik, kurumsal itibar, kurumsal sosyal sorumluluk kavramlarına yer verilmiştir. Kurumsal marka imajından bahsettikten sonra, üçüncü bölümde müşteri tutumu,müşteri memnuniyeti ve gelecekteki eğilimlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de bulunan banka müşterilerine kurumsal marka yaklaşımını ölçmek amacı ile anket tekniği uygulanmıştır. Çalışmada ele alınan sektör ile ilgili bilgi vermek amacı ile Türk bankacılık sektörüne ait önemli bilgilere yer verilmiştir. Anket çalışmasından çıkan sonuca göre kurumsal marka imajının müşteri memnuniyeti ve gelecekteki eğilimi üzerine etkisi görülmüştür. Bu çalışma aynı zamanda müşteri tarafından algılanan imaj ile bankalar tarafından verilmek istenen imajın karşılaştırılmasında da rol almaktadır.Sonuç olarak, araştırmada kurumsal marka imajı, müşteri memnuniyeti ve gelecek eğilimi üzerinde oldukça etkilidir. Kurumsal marka imajı yaratılmasının bankacılık sektöründe çok önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, corporate brand image effects on satisfaction and future intention in financial service is researched. According to this, a survey is applied to Turkish banking consumers in different cities of Turkey. This study has three parts, excluding introduction and conclusion. In the first part, literature review and theoretical back ground are displayed. Brand, corporate brand, corporate image and brand relations are discussed. Corporate communication, corporate brand identity, corporate brand awareness, corporate perceived quality, corporate distinctiveness, corporate reputation, corporate social responsibility are discussed as the parts of corporate image and brand image relation. After mentioning corporate brand image, customer behavior, customer satisfaction and future intention is discussed in the third part. The forth part includes information gathered by survey technique which is applied to the customers of Turkish banks in order to understand their approach to the corporate brand image. In order to make clear the environment of the study, some vital and current information is given about the Turkish banking sector. Findings from the survey are shown that the research on corporate brand image effect on customer satisfaction and future intention. This technique is also used to make a comparison between the perceived image understood by the customers and perceived image understood by the bankers.In conclusion, research outcomes show that corporate brand image is very effective on both customer satisfaction and future intention. To create a corporate brand image is very important for the financial service sector.