Mustafa Kemal Atatürk in Turkish cinema
Türk sinemasında Mustafa Kemal Atatürk
- Tez No: 443408
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk milliyetçiliği ve bunun Türk sinemasında temsili bir çok kez ele alınan bir konu olmuştur ancak konu Mustafa Kemal Atatürk'ün sinemada temsili olduğunda, bu durum tehlikeli bir konu olarak kabul edilmiştir. Bu tezde Mustafa Kemal Atatürk'ün heykel ve resimleri gibi birçok şekilde temsil edilmiş olmasına rağmen sinemada bir türlü temsil edilemeyişinin nedenlerinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Daha sonra da Mustafa Kemal'in sinemada temsil edilmeye başlanan dönemler üzerinde durulmuştur. Mustafa Kemal'in temsil edilmeye başlandığı dönemin politik durumları ve bunun temsile etkisi, Mustafa Kemal'in fiziksel ve duygusal temsili, Mustafa Kemal'in savaş kahramanı, kurucu baba temsili ve mitleştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Aynı zamanda Mustafa Kemal'in özel hayatının temsiline de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish nationalism and its representation in cinema have been dealt with many times in Turkish cinema, but when the topic is representation of Mustafa Kemal, it is regarded as a dangerous subject. In this thesis it is aimed to study the image and representation of Mustafa Kemal in Turkish cinema. In this thesis it is aimed to clear that although Mustafa Kemal is represented in many ways with statues and pictures, why he was never be represented in cinema. Then it is tried to study the time his representation started to seem on the cinema. The importance of the time that the representation appeared and its effects on this representation and the representation of Mustafa Kemal, physically and emotionally, and also the representation of Mustafa Kemal as a war hero, a founding father and a myth, are studied. Also representation of Mustafa Kemal's private life is also studied