Hırsızlık ve Cep Telefonu Hırsızlığı
  1. Tez No: 443409
  2. Yazar: MURAT KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hırsızlık suçu tarihte olduğu gibi günümüzde de en çok işlenen suçlar arasındadır. Yüksek faili meçhul oranı, insanlarda yarattığı korku, hayatın her alanına yansıyan maddi ve manevi kayıplar nedeniyle dikkate alınması ve çözüm üretilmesi gereken suçlardan birisidir. Bir başkasına ait taşınır malın zilyedinin rızası bulunmaksızın bulunduğu yerden yarar sağlamak amacıyla alınması şeklinde tanımlanan hırsızlık suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 141. ve devamı maddelerinde düzenlenerek yaptırım altına alınmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde suç tipinin anlaşılmasında ve izahında büyük yararı olacağını düşündüğümüz yasal kavramlar incenmiş, daha sonra hırsızlık suçunun tarihi gelişimi üzerinde durularak, diğer bazı suçlarla benzerlikleri ve farklılıkları irdelenmiştir. İkinci bölümde hırsızlık suçu ile korunan hukuki yarar, suçun unsurları, kusurluluk ve kusurluğu kaldıran veya azaltan haller öğretideki yaklaşımlar ile birlikte ele alarak açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde suçun özel görünüş şekilleri ve söz konusu suçun soruşturma ve kovuşturma usulü ile yaptırım ve zamanaşımı kavramları konusunda açıklamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde cep telefonunun tanımı, tarihçesi, cep telefonu ile ilgili teknik terimler izah edilerek suçun unsurları cep telefonu hırsızlığı bakımından ayrıca incelenmiş ve nihayet sonuç bölümde cep telefonu hırsızlığı suçu dolayısıyla uygulamada yaşanan sıkıntılar, faillerin tespitine yönelik yapılan işlemler ve çözüm önerileri üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, crime of theft is one of the most commited crimes as in the past. Because of high rate of murder by unknown assailants, creating fear on people, and both material and nonmaterial loss in all fields of life, it should be considered and there should be created a solution on the crime. Crime of theft which is defined as taking movable property without one's consent to get benefit is placed sanctions by forming 141. and continued articles under Turkish Criminal Code numbered 5237. In the first section, legal concepts which have great benefits to define and describe the crime type, similarities and differences with the other crimes by dwelling on historical development of theft crime are analyzed. In the second section, the legal benefit which the law protects, the elements of the crime of theft, faultiness and quashing or mitigating causes of faultiness are handled with the approach in doctrine. In the third section, the special seeming types, investigation and prosecution procedure and sanction and statue of limitations of crime of theft are examined. In the fourth section, definition and history of mobile phones and technical terms about mobile phones are explained, the elements of the crime of theft is scrutinised in terms of mobile phone theft and evantually at the last part, the problems on the implementation due to the crime of mobile phone theft, processes to determinate offenders and solition offers are examined.