The impact of intangible assets on companies 's performance : An analysis on OECD countries
Şirketler 's performansı üzerindeki maddi olmayan duran varlıklar etkisi: OECD ülkeleri üzerine bir analiz
  1. Tez No: 443410
  2. Yazar: MOHSEN VATANKHAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İş dünyasında küresel bazda artan rekabet ve bilgi teknolojilerinin ortaya çıkışı firmaların ve gayri maddi unsurların değer yaratım süreçlerinde dramatik bir şekilde değiştirmiştir. Gayri maddi unsurların birer parçası olarak entellektüel sermaye ve varlıklar gelişmiş ülkelerde artan önemde rol oynamaktadır. Bu nedenledir ki her firma giderek artan şekilde bilgi, patent, süreç, yönetim becerileri, teknoloji ile müşteri ve tedarikçilerine ilişkin bilgiye bağlı hale gelmiştir. Tarım ve üretim sektöründe faaliyet gösteren firmalar için arazi ve işgücü girdileri veya daha genel anlamda fiziksel sermaye servet yaratım sürecinde önemli rol oynamaktadır. Öte yandan servis sektöründekiler benzeri diğer firmalar, özellikle de BT sektöründe ki firmalar açısından rekabette ayrışabilmek için maddi varlıklardan ziyade gayri maddi varlıklar azami önemi haizdir. Bundan dolayı bu çalışmada 410 faal ve halka açık firmanın 9 yıllık panel datası kullanılarak gayri maddi unsurların firma performansı ile ilişkisi etüd edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, muhasebesel gayri maddi varlıklar, insan kaynakları rasyoları, firma ölçeği ve likidite endeksleri, varlık getirisi ve kar marjı ile ölçülen firma performansının açıklanmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing business competition across the globe and the appearance of information technology has dramatically changed the value creation process of businesses and intangibles. Intellectual capital and properties as part of intangibles play an increasingly important role in developed economies. That is why every company depends increasingly on knowledge, patents, processes, management skills, technologies and information about customers and suppliers. For companies in agriculture and manufacturing sectors, inputs of land and labour or in general term physical capital play an important role in the process of wealth creation. However, for other forms of companies such as companies in service industries, particularly companies in IT sector, intangibles rather than tangible assets are extremely important in competitive differentiation. Therefore, in this piece of study by employing a 9 years panel data of 410 active and publicly traded firms, the effort was to examine whether intangibles are associated with firm performance. The results show that accounting intangible assets, human capital ratios, firm size and liquidity indexes contribute to explain the firm performance indexed by return on asset and profit margin.