Ulusal güvenlik bağlamında sosyal medyanın etkileri: Wall Streeti işgal et hareketi örneği
The impacts of social media relation with the national security: The case of occupy Wall Street movement
  1. Tez No: 443432
  2. Yazar: YALÇIN GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hızla değişen bilgi ve iletişim teknolojileri kapsamında en yüksek derecede paylaşımın gerçekleştiği sosyal medya, gücü ile birçok alanda etki oluşturmaktadır. Durum çalışması yönteminin kullanıldığı bu tezde, sosyal medyanın yoğunluklu olarak kullanıldığı, ABD ve dünyanın finans merkezinde meydana gelen Wall Street'i İşgal Et Hareketi örneği seçilmiş ve sosyal medyanın bu harekette ulusal güvenlik alanı üzerine etkileri incelenmiştir. Ülkeler açısından ulusal güvenliklerine yönelik tehditler; ülkelerin stratejik çıkarlarına yönelik sakıncalı sonuçların, genel ağ ortamında önemli bilgilerin paylaşım ve aktarımından kaynaklanabilmektedir. Ayrıca sosyal medya, ülkelerin ulusal güvenliğini güçlendirmeye yönelik ve hükümetlerinin yararına kullanılacak avantajlara da araç olabilmektedir. WSİ hareketinin incelenmek üzere seçilmesinin sebebi, hareketin oluşumunda araç olarak sosyal medya platformlarının aktif rol alması yer almaktadır. Sosyal medya ağlarının kullanımının her geçen gün artması, ulusal güvenlik kapsamındaki etkilerinin ve katkısının ortaya konması ihtiyacını doğurmaktadır. Çalışma, bu ihtiyaç doğrultusunda yapılmıştır. WSİ hareketi örneğinin incelenmesi, sosyal medyanın ulusal güvenlik üzerindeki etkileri dikkate alınarak farklı toplumsal olaylarda güvenlik birimlerinin bu tecrübelerden faydalanması açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın ana sorusu, WSİ hareketinin oluşumu ve devamındaki süreçte sosyal medya kullanımının ulusal güvenlik bağlamında etkilerinin ne olduğu, güvenliği nasıl etkilediğidir. Bu konunun anlaşılabilmesinde, sosyal medya ve ulusal güvenlik kavramlarının taşıdığı anlam ve her ikisi arasındaki ilişkinin neler olduğu ile ilgili yaklaşımların rehber niteliğinde olduğu değerlendirilmiş ve çalışmada bu yaklaşımlara yer verilmiştir. Örnek olay kapsamında Facebook, Twitter, Tumblr ve Youtube paylaşım ağlarının Şubat 2011-Ocak 2012 tarihleri arasında kullanımının ulusal güvenlik çerçevesinde toplumun bilgilendirilmesi ve uyarılmasına, kitlesel psikoloji yaratmasına, soruşturma, protesto, propaganda aracı olarak kullanılmasına, terörizme, suç işlemeye ve sansürlenmeye neden olup olmadığı incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, sosyal paylaşım ağlarının toplumun uyarılmasına, kitlesel psikolojiye, protesto gösteri ve yürüyüşlerine, adli soruşturmalara ve kısmen terörizme etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda sosyal medyanın güvenlik kapsamında oluşturduğu dezavantajlarının çözümü ve avantajlarının kullanımı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The social media occurring the biggest degree of sharing, within the scope of rapid changing of knowledge and communication information, consists effects in a variety of areas. In the current study, case study was selected and“Occupy Wall Street movement”which happened in the USA and world's finance center was selected as an example. Also the effects of social media on this movement were examined. The menaces about countries national security stems from sharing and transferring of important information in general web sites. Furthermore, social media can be an advantages tool in strengthening countries national security and for the good use of government. The main reason of selection of OWS Movement stems from being the social media plays an active role as a tool in the existing of movement. The use of social media networks increase in daily, creates the need for effects under the national security and to demonstrate the contribution. Study has been carried according to this need. Examination of the OWS movement is of great importance that considering its impacts of social media on national security to benefit from this experience in terms of security units in different social events. The main question of the study, what are the effects on national security and how is that affect security which national security context of the use of social media in the process of the formation and continuation of the OWS movement. In the understanding of this issue, meanings of social media and national security the concepts were considered to be of guidance and the study is devoted to these approaches. In context of this case study Facebook, Twitter, Tumblr and Youtube has been of using in between February 2011 and January 2012 were examined whether the effects of national security. As a result, İt has emerged as the impact of social networking that stimulation of the community, mass psychology, the protest demonstration, criminal investigation and partly to terrorism. In this context, suggestions were made regarding the social media that create solutions of disadvantages and use of advantages in the scope of security.