Çağlar boyunca devam eden erkek egemen toplumda, kadın kahramanlardan Oscar Wilde'ın yazmış olduğu 'Salome' adlı oyunundaki Salome karakteri ile Turan Oflazoğlu'nun iktidar üçlemesi'nde konu olan Kösem Sultan karakterinin incelenmesi ve sahnelenmesi
The comparative analysis and the performance of the woman characters of 'Salome' in the play of 'Salome' written by Oscar Wilde and 'Kosem Sultan' in the plays of 'Iktidar Uclemesi' written by Turan Oflazoglu in the ages-long male dominated society
  1. Tez No: 443433
  2. Yazar: SİNEM REYHAN KIROĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'nda eğitim gören Sinem Reyhan Kıroğlu tarafından çağlar boyunca devam eden erkek egemen toplumda kadın kahramanlardan“Salomé”karakteri ile“Kösem Sultan”karakterinin yaratım süreci ele alınmıştır. Bu çalışma daha çok sahnede uygulanan oyunculuk yönteminin teori kısmını oluşturan bir incelemedir. Erkek egemen toplumun tanımı, yazarların hayatları ve dönemleri, oyunların genel yapısı, karakterlerin analizi, role hazırlanma süreci, seçtiğim tirat ve sahne metnini içeren dramaturjik çalışma, karakterlerin analizi, uygulama aşaması ve sonuç bölümleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the emergence of the characters of“Salomé”in the play of“Salomé”written by Oscar Wilde and“Koser Sultan”in the plays of“Iktidar Uclemesi”written by Turan Oflazoğlu in the ages-long male dominated society were analyzed comparatively by the Master Student Sinem Reyhan Kıroğlu in the Advanced Acting M.A. program. This analysis is based on mostly the theoretical aspect of acting methodology that is applied at the stage. The study is composed of the description of the male society, the lives of the writers and the periods that they lived in, the general structures of the plays, the analysis of the characters, the process preparation for the plays, the dramaturgic process that is composed of the selected tirade and the text of the stage, the implementation and the conclusion parts.