Redefining expectations in belief revision theories
İnanç revizyonu teorilerinde beklenti kavramının yeniden tanımlanması
  1. Tez No: 443473
  2. Yazar: OĞUZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. BERNA KILINÇ, YRD. DOÇ. NURBAY IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hans Rott, 2001 tarihli Change, Choice and Inference isimli kitabında inanç bazı revizyonuna dayanan bir inanç revizyonu teorisi sunmaktadır. Rott'un teorisinin ön plana çıkan özelliklerinden biri, bu teorinin beklenti kavramının altını çizmesi ve beklenti kavramının inanç kavramından farklı tutulması gerektiğini tartışmasıdır. Ancak, Rott'un formal sisteminde beklenti kavramı inanç kavramı üzerinden tanımlanabilmekte, yani, bu kavramlar arasında olduğu kabul edilen farklılık formal olarak önemsizleştirilebilmektedir. Bu tezde, Rott'un önerdiği şekilde beklenti ve inanç kavramları birbirinden farklı kabul edilecek, bu farklılığın formal olarak da korunabilmesini sağlamak amacı gözetilerek iki yeni beklenti kavramı sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In his 2001 book Change, Choice and Inference, Hans Rott offers a theory of belief change that utilizes a version of belief base revision. An outstanding feature of Rott's theory is that it places emphasis on the concept of expectation and argues that expectations should be distinguished from beliefs in a formal process. However, the distinction between beliefs and expectations turns out to be formally trivial under Rott's formalization, since in his theory, expectations correspond to nothing but some propositions on which old beliefs are based. In this thesis, I presuppose that belief and expectation are distinct concepts, and following this presupposition, I offer two new interpretations for the concept of expectation that may draw a substantial difference from the concept of belief.