Algılanan örgütsel desteğin çalışanların tükenmişlikleri üzerindeki etkisi : Yaşlı bakım sektörü üzerine bir araştırma
The effect of perceived organizational support on burnout: A research on old people care sector
  1. Tez No: 443495
  2. Yazar: AYŞE BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan örgütsel desteğin tükenmişlik üzerinde anlamlı etkisinin olup olmadığının ve ne yönde olduğunun belirlenmesidir. Türkiye de giderek yaşlı nüfusun artması buna bağlı olarak kurumsal bakım hizmetlerinin gündeme gelmesi ve bu alanda profesyonel çalışanlara ihtiyaç duyulması bu yönde akademik çalışmaların yapılması ve sektörün kullanımına sunulması ihtiyacını gündeme getirmiştir. Hasta ve yaşlı bakım sektöründe çalışanların fiziksel ve psikolojik olarak yıpranması ve buna bağlı olarak bireylerin kendilerini tükenmiş hissetmeleri işleri gereği karşı karşıya oldukları insanlara karşı duyarsızlaşmaları ve kişisel başarı duygularında azalma şeklinde görülen bir sendrom şeklinde tanımını yaptığımız Tükenmişliğin yaşanmasının yoğun olduğu alanlardır. Kuruluşlar gerek çalışanları gerekse verilen hizmet kalitesinin artırılması için örgütlerin çalışanlarının yapmış olduğu katkıları ödüllendirmesi olarak tanımladığımız Örgütsel Destek ile bu sorunu ortadan kaldırma yolunu seçmelidir. Araştırmanın evreni Tokat ilinde yer alan Özel Hayat Bakım Merkezin de Kasım 2014 tarihi ile Ocak 2015 tarihi arasında iş gören olarak çalışmakta olan tüm çalışanlardır. Örneklem ise evrenden yansız ve tesadüfi olarak seçilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 103 kişiden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak yazar tarafından yapılan literatür taraması ve çalışmanın amacına uygun ölçek araması sonucunda 3 bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Katılımcılardan ölçekler yardımıyla elde edilen veriler gerekli kodlamalar yapılarak SPSS 21 paket programına veri girişi yapılmış ve tüm analizler SPSS 21 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada tanımlayıcı istatistiki bilgilerin elde edilmesi için frekans, yüzde ve ortalama değerler hesaplanmıştır. Ölçeğin güvenilirliği Cronbach Alfa katsayısı ile hesaplanmıştır. Algılanan örgütsel desteğin tükenmişlik üzerindeki etkisi basit doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Analizler sonucunda algılanan örgütsel desteğin duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma, kişisel başarı ve tükenmişlik üzerinde negatif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the significant effect on whether the perceived organizational support and to determine what happened in the direction of burnout. The gradual increase in the elderly population in Turkey correspondingyl initiated institutional care services to become a current issue and the need for professional employees in the sector led academical studies to be prepared and presented to use of the sector. We describe burnout as a syndrome wich is seen with the psychological and physical wear of the workers who employed in the patient and elder care sector and corresponding feel of fatigue, the desensitisation to the people they face a part of their job and the decrease in their individual success feeling. To solve this problem institutions should apply Organizational Support which is defined as rewarding employees for their conribution, by increasing both employee efficiency and service quality. As it is seen in this study, the effect of perceived organizational support on burn out is strong. The universe of a province is the people who are all currently working between November 2014 and January 2015 dates in Özel Hayat Bakım institution. The samples were randomly selected and randomly from the universe and who volunteered to participate in the study consisted of 103 people. In the data collection tool as a result of the search made of the literature appropriate scale and purpose of the study it was used by the authors of a questionnaire consisting of 3 parts. The data obtained with the help of the scale of the participants with the required encoding the data entry performed using SPSS 21 package program and all analyzes were performed using SPSS 21 software package. Frequency for obtaining statistical information descriptive study, percentage and mean values were calculated. The reliability of the scale was calculated with Cronbach's alpha coefficient. Perceived impact on organizational support burnout was tested by simple linear regression analysis. Analysis result of perceived organizational support of emotional exhaustion, depersonalization, has been found to be a negative impact on personal achievement and burnout.