Rekürrent aftöz stomatitlerin tedavisinde kullanılan topikal ajanların lokal doku reaksiyonlarının kıyaslamalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 44350
  2. Yazar: PELİN GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER OKŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
5. ÖZET Rekürrent aftöz ülserierin etiyopatogenezinde rol alan faktörler henüz kesin olarak belirlenemediğinden, bu tür hastalara geniş bir spektrumda yer alan tedavi alternatifleri sunulmaktadır. Sözkonusu tedaviler, etkeni ortadan kaldırmak yerine semptomatik rahatlamayı amaçlayan farklı medikasyonlardan ve yöntemlerden oluşmaktadır. Günümüze dek konvansiyonel olarak kullanılan Kenacort - A Orabaz gibi topikal steroidlerin yanısıra, aftöz ülserlerin etiyopatogenezindeki karakteristik bulgulara dayanarak, antiviral ilaçlann da lezyonların tedavisindeki olası endikasyonları gündeme gelmektedir. Tüm bu ajanlara yeni eklenen Zilactin ise, farklı klinik ve farmakolojik özelliklere sahip bir preparat olarak dental kullanıma sunulmaktadır. Ancak, aftöz ülserlerin tedavisindeki yerleri tartışılan bu medikasyonların topikal olarak uygulandıkları mukoza üzerinde yarattıkları lokal doku irritasyonlarına ve güvenilirliklerine ilişkin literatür bilgisi çok kısıtlıdır. Sunulan çalışma, Kenacort - A Orabaz, Zilactin ve Zovirax' in sağlıklı dokuda meydana getirdikleri reaksiyonları belirlemek ve bu reaksiyonları kıyaslayarak, güvenilirliklerini saptamak üzere gerçekleştirilmiştir. Materyallerin implantasyonu için kullanılacak olan 10 mm boyu ve yaklaşık 0.5 mm iç çapı olan teflon tüpler, fosfat ile tamponlanmış % 2.5' luk glutaraldehit solüsyonunda 24 saat bekletilerek sterilize edildikten sonra, tüplerin her iki ucu steril mavi muma batırılarak kapatılmıştır ve tüpler steril cam kavanozlarda saklanmıştır. Operasyon günü, test edilecek materyallerin yanısıra, pozitif kontrol materyali olan formokrezol + baryum, sülfat patı da steril enjektörler yardımıyla teflon tüpler içine yerleştirilmiştir.5. ÖZET Rekürrent aftöz ülserierin etiyopatogenezinde rol alan faktörler henüz kesin olarak belirlenemediğinden, bu tür hastalara geniş bir spektrumda yer alan tedavi alternatifleri sunulmaktadır. Sözkonusu tedaviler, etkeni ortadan kaldırmak yerine semptomatik rahatlamayı amaçlayan farklı medikasyonlardan ve yöntemlerden oluşmaktadır. Günümüze dek konvansiyonel olarak kullanılan Kenacort - A Orabaz gibi topikal steroidlerin yanısıra, aftöz ülserlerin etiyopatogenezindeki karakteristik bulgulara dayanarak, antiviral ilaçlann da lezyonların tedavisindeki olası endikasyonları gündeme gelmektedir. Tüm bu ajanlara yeni eklenen Zilactin ise, farklı klinik ve farmakolojik özelliklere sahip bir preparat olarak dental kullanıma sunulmaktadır. Ancak, aftöz ülserlerin tedavisindeki yerleri tartışılan bu medikasyonların topikal olarak uygulandıkları mukoza üzerinde yarattıkları lokal doku irritasyonlarına ve güvenilirliklerine ilişkin literatür bilgisi çok kısıtlıdır. Sunulan çalışma, Kenacort - A Orabaz, Zilactin ve Zovirax' in sağlıklı dokuda meydana getirdikleri reaksiyonları belirlemek ve bu reaksiyonları kıyaslayarak, güvenilirliklerini saptamak üzere gerçekleştirilmiştir. Materyallerin implantasyonu için kullanılacak olan 10 mm boyu ve yaklaşık 0.5 mm iç çapı olan teflon tüpler, fosfat ile tamponlanmış % 2.5' luk glutaraldehit solüsyonunda 24 saat bekletilerek sterilize edildikten sonra, tüplerin her iki ucu steril mavi muma batırılarak kapatılmıştır ve tüpler steril cam kavanozlarda saklanmıştır. Operasyon günü, test edilecek materyallerin yanısıra, pozitif kontrol materyali olan formokrezol + baryum, sülfat patı da steril enjektörler yardımıyla teflon tüpler içine yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Since the factors that are important in the etiopathogenesis of recurrent aphthous ulcers are yet to be completely understood, a wide spectrum of therapies are recommended for the patients. Recurrent aphthous ulcer therapy alternatives include various medications and methods that are used for symptomatic relief instead of eliminating the causative factors. Up to date, topical steroids such as Kenacort- A Orabase have been used as conventional therapy regimens; but depending on the etiopathogenetic characteristics, indication of anti viral agents in the treatment of aphthous ulcers shall be investigated, as well. A new medication for oral ulcers is recommended recently. Zilactin, which is currently available for the dental use, is presented as a unique agent having superior clinical and pharmacological properties than the other topical medications. Although the values of all these preparations in the treatment of aphthous ulcers are under investigation by the researchers, few studies have been presented about the local tissue reactions and safety of these agents. In the present study, the local reactions of Kenacort - A Orabase, Zilactin and Zovirax on the healthy tissue were observed, and by comparing these reactions, the safeties of the medications were determined. Teflon tubes, 10 mm in length and 0.5 mm in diameter were used for the implantation of the materials after they were sterilized by keeping the tubes in 2.5 % phosphate buffered glutaraldehyde solution for 24 hours. Then, the ends of the tubes were closed by dipping the openings into the melted modelling wax. All the tubes were kept in sterile glass jars.5. ÖZET Rekürrent aftöz ülserierin etiyopatogenezinde rol alan faktörler henüz kesin olarak belirlenemediğinden, bu tür hastalara geniş bir spektrumda yer alan tedavi alternatifleri sunulmaktadır. Sözkonusu tedaviler, etkeni ortadan kaldırmak yerine semptomatik rahatlamayı amaçlayan farklı medikasyonlardan ve yöntemlerden oluşmaktadır. Günümüze dek konvansiyonel olarak kullanılan Kenacort - A Orabaz gibi topikal steroidlerin yanısıra, aftöz ülserlerin etiyopatogenezindeki karakteristik bulgulara dayanarak, antiviral ilaçlann da lezyonların tedavisindeki olası endikasyonları gündeme gelmektedir. Tüm bu ajanlara yeni eklenen Zilactin ise, farklı klinik ve farmakolojik özelliklere sahip bir preparat olarak dental kullanıma sunulmaktadır. Ancak, aftöz ülserlerin tedavisindeki yerleri tartışılan bu medikasyonların topikal olarak uygulandıkları mukoza üzerinde yarattıkları lokal doku irritasyonlarına ve güvenilirliklerine ilişkin literatür bilgisi çok kısıtlıdır. Sunulan çalışma, Kenacort - A Orabaz, Zilactin ve Zovirax' in sağlıklı dokuda meydana getirdikleri reaksiyonları belirlemek ve bu reaksiyonları kıyaslayarak, güvenilirliklerini saptamak üzere gerçekleştirilmiştir. Materyallerin implantasyonu için kullanılacak olan 10 mm boyu ve yaklaşık 0.5 mm iç çapı olan teflon tüpler, fosfat ile tamponlanmış % 2.5' luk glutaraldehit solüsyonunda 24 saat bekletilerek sterilize edildikten sonra, tüplerin her iki ucu steril mavi muma batırılarak kapatılmıştır ve tüpler steril cam kavanozlarda saklanmıştır. Operasyon günü, test edilecek materyallerin yanısıra, pozitif kontrol materyali olan formokrezol + baryum, sülfat patı da steril enjektörler yardımıyla teflon tüpler içine yerleştirilmiştir.